Půjčka na splátky bez registru
Při žádosti o půjčku se často setkáte ze strany bankovních i nebankovních institucí s prověřováním registru dlužníků. Jde o kontrolu stávající platební morálky, množství půjček a dalších závazků a jejich splácení. Ve chvíli, kdy si klient vezme úvěr, ocitá se jeho jméno v jednom registrů.
Do registrů nahlížejí, ale i zapisují např. banky, státní instituce, leasingové společnosti či nebankovní úvěrové společnosti. Informace z něj čerpají i telefonní operátoři nebo dodavatelé energií.
Nejdůležitější registry
Mezi nejdůležitější registry patří následující:
BRKI (Bankovní registr klientských informací)
Zde se evidují informace o závazcích a nepovolené debetní zůstatky na běžných účtech u všech občanů s rodným číslem a podnikateleů s IČ. Po čtyřech letech se informace vymazává.
NRKI (Nebankovní registr klientských informací)
Věřitelské (nebankovní) subjekty v něm zjišťují bonitu klienta.
CRÚ (Centrální registr úvěrů)
Provozuje ho Česká národní banka. Rozsahem patří mezi největší systémy evidující dlužníky v ČR. Není omezeno nahlížení jen na informace o vlastní osobě, ale může se nahlížet na jiné osoby či zaměstnavatele.
SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům)
Představuje sdružení právnických osob, nebankovních institucí, bank, telekomunikačních operátorů, distributorů energie a dalších společností. Eviduje informace o nebonitních klientech (podnikajících osobách s IČ a fyzických osobách), čímž snižuje riziko vzniku problémových pohledávek. Do registru SOLUS se klient dostane tehdy, pokud se zdrží se splátkou o více než 30 dní.
Doporučení odborníka: Zápis v registru nemusí být nutně problém. V registrech jsou evidovány veškeré půjčky. Při správném splácení a zaplacení spíš získáváte na důvěryhodnosti. Negativní zápis ale můžete získat velice snadno - neuhrazením složenky, ale i zpožděním při platbě za elektrickou energii. S tímto zápisem už můžete mít problém získat úvěr.
Co znamená půjčka “bez registru” a jak jí dosáhnout?
Může se jednat o dvě alternativy. První z nich znamená, že se při schvalování půjčky nekontroluje žádný registr dlužníků. Věřitel při hodnocení žádosti nenahlíží do registrů dlužníků a je ochoten půjčit i těm, kteří měli možná v minulosti prohřešky se splácením jiných závazků.
Ve druhém případě sice úvěrová společnost registry dlužníků kontroluje, ale půjčku udělí i přes negativní historii v některém z registrů. Obojí není u nebankovních, ale i bankovních institucí, tak neobvyklé.
Podle Zákona o spotřebitelském úvěru zákon č. 257/2016 Sb. je ovšem věřitel povinen řádně prověřit schopnost klienta splácet úvěr, a pokud jej nezajímají registry, bude se o to více zabývat příjmy žadatele.