porovnej24 logo
test

Půjčka v rodině: Jak neohrozit vztahy, ani své úspory

8. 12. 2020 | Aktualizováno: 8. 12. 2020
|
Délka čtení: 9 min.

„Banka mi odmítla poskytnout půjčku, protože mám nízký příjem. Zkusím štěstí u strýce, ten je boháč, určitě mi s penězi pomůže.“ Tato myšlenka možná napadne nejednoho člověka ve finanční nouzi. Je půjčka v rodině dobrý nápad?

Rodina je poměrně citlivým prostředím pro tak závažné otázky, jako je půjčování peněz. Její členové můžou ve snaze o zachování dobrých vztahů přehlédnout mnohá finanční rizika, která z poskytování půjček plynou. „Půjčila jsem bratrovi 50 000 Kč. Přestože slíbil, že do měsíce vše vrátí, už je to přes půl roku, a peněz jsem se stále nedočkala, bratr se mi vyhýbá. Jsem zoufalá...“ Internetové diskuze se podobnými zkušenostmi doslova hemží.

Možná si řeknete, že toto by se vám stát nemohlo. Vždyť svého rodinného příslušníka znáte jako své boty a pokud by vás požádal o půjčku, můžete si být jisti jeho spolehlivostí. Opak je však pravdou. Žádného člověka na světě nikdy neznáte na 100 % a plně neporozumíte tomu, jak funguje jeho mozek. Nikdy nevíte, jak se zachová v případě, kdy se dostane do stresu vlivem platební neschopnosti a bude mít strach o svou holou existenci. Možná se bude snažit o férové jednání a splácení úvěru. A možná také ne a dluh vám odmítne vrátit.

Půjčka v rodině může skýtat nejedno úskalí. Podívejte se, jak správně postupovat v různých případech.

Půjčka v rodině jen s písemnou smlouvou

Přestože to pro mnohé lidi může být něco nepřirozeného („Přece tady s Frantou nebudu sepisovat smlouvu, vždyť se známe odjakživa."), písemná smlouva bývá mnohdy jediným důkazem toho, že půjčka v rodině byla uskutečněna. V případě, že jste půjčili tzv. „na dobré slovo,“ při vymáhání dluhu nezmůžete nic, protože jej nemáte jak dokázat.

Chápeme, jaké pocity se vám možná honí hlavou. Jste dejme tomu na pohodové rodinné grilovačce, povídáte si s vaším švagrem o půjčce, všude kolem voní maso, všichni jsou uvolnění.... a vy byste do tak pohodové atmosféry zatáhli takovou úředničinu, jako je písemná smlouva. Vždyť by se na vás dívali jako na blázna, který nedůvěřuje vlastní rodině!

Jak taktně požádat o vytvoření smlouvy k půjčce?

Mnoho lidí půjčí rodinnému příslušníkovi bez smlouvy právě ze strachu, aby je nepodezíral z nedůvěry. Přitom se z tohoto nepříjemného momentu dá elegatně vybruslit díky několika asertivním větám.

  • Půjčím ti, ale preferuji sepsat písemnou smlouvu. Je to pro tvé i moje pohodlí, abychom oba věděli, na čem jsme a měli všechno přehledně sepsané. Však to znáš, pořádek dělá přátele.

  • Samozřejmě ti půjčím, ale chtěl bych o tom vystavit písemný doklad. Jsem totiž hlava děravá a co si nenapíšu, na to zapomenu. V otázce peněz chci mít vše přehledně sepsáno.

V případě, že vás obviní z toho, že všechno zbytečně komplikujete a že mu snad nedůvěřujete („vlastnímu bratrovi!“), nenechte se vydírat. Klidně s ním naskočte na jeho vlnu komunikace a hoďte vinu na oplátku na něj: „Ale Pepo, skutečně bys mě i moji rodinu vystavil do rizika, kdy někomu půjčíme, aniž bychom o tom měli písemný důkaz?“

V případě, že se žadatel o půjčku v rodině vehementně vykrucuje z možnosti písemného dokumentu, zpozorněte a zvažte, zda mu peníze vůbec poskytnout. Možná má váš příbuzný hrůzu z písemného kontraktu právě proto, že si není jistý svou schopností splácet, anebo mu vyhovuje si termín vrácení půjčky o nějaký čas posunout.

Co musí písemná smlouva obsahovat?

Smlouva o zápůjčce nemusí být žádný složitý dokument o deseti stránkách. Aby byla právně platná, stačí, aby obsahovala tyto údaje:

  • Kdo komu půjčuje

  • Výši částky, kterou věřitel půjčuje dlužníkovi

  • Datum, do kdy má dlužník peníze vrátit a jakým způsobem (přes bankovní účet, osobně, zasláním na adresu, atd.)

  • Výše odměny za poskytnutí půjčky (pokud jste si s příbuzným dohodli například výši úroku)

  • Co se stane, když dlužník peníze nevrátí, či se zpozdí s vrácením (například nabíhání úroků za zpoždění)

  • Datum a podpisy obou stran

Co dělat v případě, že příbuzný peníze nevrátí?

Pokud je půjčka v rodině poskytnuta i se smlouvou, a přesto nastane ona obávaná situace, kdy příbuzný peníze nevrací, máte v ruce mnohem více trumfů než bez ní.

Jak postupovat v případě, že vám příbuzný nevrátí peníze?

Nejprve se snažte být šetrní k rodinným vztahům a situaci neřešte příliš radikálně. Pokuste se vrácení peněz dosáhnout domluvou - zjistěte, proč daný člověk peníze neplatí a navrhněte nějaké řešení (například posunutí termínu splatnosti nebo rozložení částky do více splátek).

Pokud ani to nezabere, není jiného zbytí, než se obrátit na soud. Máte v ruce smlouvu o půjčce - nezvratný důkaz o tom, že dluh existuje, tudíž vaše šance na úspěch jsou velmi vysoké. Zpočátku sice budete muset zaplatit nějaké výdaje na soudní poplatky, ty se vám však po vyhraném sporu vrátí (soudní poplatky se vždy naúčtují straně, která prohraje).

Jaká je výše soudních poplatků?

Vymáhaná částkaVýše soudního poplatku

do 20 000 Kč

1000 Kč

nad 20 000 Kč (až do výše 40 mil Kč)

5 % z vymáhané částky

Nižší částky jsou tedy plošně zpoplatněny sumou 1000 Kč, částky nad 20 000 Kč 5 %. Bude-li vám příbuzný dlužit například 25 000 Kč, za soudní poplatky dáte 1250 Kč.

Sdílet článek

Související články

  • 18. dubna 2024|Jana Březinová
    Získat půjčku v insolvenci? Téměř nemožné a hodně riskantní

    Půjčku v insolvenci vám pravděpodobně nikdo nedá, ale když přece jen ano, bude se jednat o nabídku na hraně zákona. Dalším zadlužením navíc riskujete zrušení insolvence.

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    08. listopadu 2023|Porovnej24
    Předschválená půjčka – co to znamená?

    Předschválená půjčka: Co znamená a jak funguje? Zjistěte, jak získat předschválenou půjčku a jak může tato možnost ovlivnit vaše finanční plány. Naše informace vám pomohou lépe pochopit proces předschvalování úvěru a jeho potenciální výhody pro vaše osobní finance.

  • test
    06. listopadu 2023|Porovnej24
    Někdo si na mě vzal půjčku. Co mám dělat?

    Někdo si na mě vzal půjčku. Věta, která pravděpodobně děsí takřka každého z nás. Bohužel totiž není situace, kdy si na vaše jméno někdo vezme půjčku a vám se následně kupí dluhy, něčím zcela výjimečným. Jak se chránit před tím, aby si na vás někdo vzal půjčku a jak postupovat, pokud k tomu přece jen dojde? 

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.