porovnej24 logo
test

Půjčky s odpuštěním splátek: Příjemný benefit nebo marketingový tah?

27. 12. 2021 | Aktualizováno: 28. 12. 2021
|
Délka čtení: 9 min.

Na finančním trhu figuruje nepřeberné množství bank a dalších společností, které lidem nabízejí půjčení peněz. Proto není divu, že mezi nimi probíhá boj o potenciální klienty. Poskytovatelé úvěrů zájemce lákají na nejrůznější benefity – nízký úrok, dárek ke sjednání půjčky či odpuštění splátek. A právě na škrtnutí určitého počtu splátek jsme se rozhodli zaměřit. Přinese vám tento bonus úsporu, nebo se jedná jen o nablýskanou marketingovou bublinu?

Pokud jde o benefity (jako je například odpuštění splátek), které banky nabízejí ke svým produktům, vyplácí se řídit pravidlem důvěřuj, ale prověřuj. Nemusíte být paranoidní a podezřívaví za každou cenu, ale pokud jde o několikaletý finanční závazek, ostražitost je vždy na místě. A navíc – na supervýhodné podmínky, kterými se banky chlubí v televizních reklamách a na stránkách lesklých časopisů, nedosáhne zdaleka každý. Jak je to možné?

Na koho čeká odpuštění splátek a další benefity?

Banky a úvěrové společnosti posuzují každého žadatele o půjčku individuálně. Zkoumají výši jeho příjmů a výdajů, ostatní finanční závazky, platební morálku, pracovní i rodinné zázemí a celou řadu dalších faktorů.

Potenciální klienti, kteří by podle parametrů banky do budoucna mohli mít se splácením potíže, banka vyhodnotí jako rizikovější. Zpravidla se dočkají méně lákavé nabídky než žadatelé, které banka posoudí jako bezproblémové. Získání nejrůznějších bonusů proto, i když banka naoko slibuje opak, není automatické.

Vyplatí se vám odpuštění splátek?

Zdá se vám podezřelé, že je vám banka ochotna odpustit třeba i 10 splátek? Za podobným bonusem není vždy třeba hned vidět zádrhel, odpuštění splátek ostatně nabízejí i velcí hráči na trhu, jako jsou Komerční banka, Česká spořitelna nebo třeba i mladá a dravá Air Bank.

Než si ale s bankéřem plácnete a podepíšete smlouvu, dobře si spočítejte, jestli u konkurenčního poskytovatele nezískáte lepší podmínky splácení i bez podobných výhod. Posvítili jsme si na některé finanční společnosti, které nabízejí odpuštění splátek a další bonusy. Podívejte se do přehledné tabulky a sami posuďte, která z nich je nejvýhodnější. V modelovém příkladu pracujeme s tím, že si chceme půjčit 250.000 Kč:

Název půjčkyFinanční instituceÚroková sazbaÚroková sazbaMěsíční splátkaPočet odpuštěných splátekCelkem zaplatíte

Půjčka s odměnou

Česká spořitelna

4,17 %

4,44 %

3.151 Kč

15

293.043 Kč

Půjčka

Air Bank

4,9 %

5,02 %

3.151 Kč

0

302.494 Kč

Půjčka od lidí

Zonky.cz

2,99 %

3,59 %

3.165 Kč

0

284.791 Kč

Minutová půjčka

Equa Bank

5,8 %

6 %

3.159 Kč

0

315.900 Kč

Presto půjčka

Unicredit Bank

6,39 %

6,58 %

3.137 Kč

0

326.248 Kč

Z výpočtu je zřejmé, že odpuštění splátek za včasné splácení se může vyplatit. Nutné je však nabídku důkladně propočítat. Podmínky z modelového příkladu ovšem banka automaticky nenabízí každému, konkrétnější čísla se vždy dozvíte až ve chvíli, kdy si vás poskytovatel úvěru důkladně „proklepne“ a vytvoří vám nabídku na míru. V každém případě ale spíše počítejte s tím, že případného škrtu splátek se dočkáte až na konci splácení úvěru, případně zpětně za každý rok splácení bez zpoždění.

Vyplatí se odpuštění splátek bance?

Říkáte si, jak se bance může vyplatit, když některým klientům odpustí splátky často i ve výši několika desítek tisíc korun? Odpověď není nijak složitá. Banky na svých „ovečkách“ vydělávají i díky úrokové sazbě a dalším poplatkům spojeným s úvěrem. A především: spolehlivý klient s dostatečnou motivací splácet = dobrý klient. Ukázněné dlužníky mají poskytovatelé úvěru ze všech nejraději.

Naopak neplatiči pro banky a úvěrové společnosti představují zbytečné náklady navíc, ať už kvůli nákladům upomínání, či kvůli zpožděným splátkám peněz. Pár tisíc odměny proto žádnou z nich banku nezruinuje. Ten, kdo bez práce dostane příjemnou odměnu, se navíc do banky vždy rád vrátí nebo ji doporučí rodině a známým. A osobní doporučení je ve finále mnohem účinnější, než obří billboard nebo inzerce v médiích.

Na co si dát pozor?

Jestliže chcete z možnosti vrácení části splátek profitovat na maximum, položte si před uzavřením smlouvy otázku, jak jste na tom s důsledností a platební morálkou. Pokud se totiž při splácení zpozdíte, můžete o tuto výhodu snadno přijít. Banky jsou zpravidla ochotné tolerovat mimořádně zpoždění v řádu jednotek dnů, ale delší zdržení vám jen tak neodpustí. Přečtěte si proto dobře pravidla, která odpuštění splátek ošetřují, a řiďte se jimi. Nebo si pravidelnost pojistěte zřízením trvalého příkazu, abyste termín splatnosti mohli vypustit z hlavy.

Pozor si dejte také v případě, že se vám naskytne možnost předčasného splacení úvěru. Tím totiž banku připravíte o úroky, s nimiž počítala, a tak se vám může „odvděčit“ tím, že do podmínek odpuštění splátek ukotví pravidlo, že při nečekaném uhrazení zbývající dlužné částky o bonus ve formě škrtu splátek přijdete.

Sdílet článek

Související články

  • 18. dubna 2024|Jana Březinová
    Získat půjčku v insolvenci? Téměř nemožné a hodně riskantní

    Půjčku v insolvenci vám pravděpodobně nikdo nedá, ale když přece jen ano, bude se jednat o nabídku na hraně zákona. Dalším zadlužením navíc riskujete zrušení insolvence.

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    08. listopadu 2023|Porovnej24
    Předschválená půjčka – co to znamená?

    Předschválená půjčka: Co znamená a jak funguje? Zjistěte, jak získat předschválenou půjčku a jak může tato možnost ovlivnit vaše finanční plány. Naše informace vám pomohou lépe pochopit proces předschvalování úvěru a jeho potenciální výhody pro vaše osobní finance.

  • test
    06. listopadu 2023|Porovnej24
    Někdo si na mě vzal půjčku. Co mám dělat?

    Někdo si na mě vzal půjčku. Věta, která pravděpodobně děsí takřka každého z nás. Bohužel totiž není situace, kdy si na vaše jméno někdo vezme půjčku a vám se následně kupí dluhy, něčím zcela výjimečným. Jak se chránit před tím, aby si na vás někdo vzal půjčku a jak postupovat, pokud k tomu přece jen dojde? 

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.