porovnej24 logo
test

Co se stane s pojištěním v případě smrti?

18. 10. 2022 | Aktualizováno: 20. 10. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Pomyšlení na konec života se lidé často vyhýbají. Víte ale, co se stane s různými pojistkami a spořením, pokud pojištěný zemře? Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Ne vždy pojištění zaniká v okamžiku skonu pojistníka.

Připravili jsme pro vás přehled praktických informací o tom, co se stane s nejrůznějšími pojistkami v případě, kdy vaše blízká osoba zemře.

Je zcela přirozené, že nechceme myslet na nejhorší, nicméně je důležité být připraven na různé situace, které nás mohou potkat. Pro oblasti financí to platí taktéž. Životní pojištění, povinné ručení, pojištění majetku, penzijní spoření se v případě úmrtí samy nevyřeší, některým je třeba věnovat samostatnou pozornost a jiné jsou součástí dědického řízení.

u notáře

Jak probíhá dědické řízení?

Dědické řízení má několik kroků. Doba od zahájení řízení, až po závěrečné vypořádání, zpravidla trvá 2 až 6 měsíců. Ve složitějších případech se ale může táhnout i několik let.

  • První krok – notář zahájí řízení (je přidělen, nelze si ho vybrat).

  • Druhý krok – zjišťuje se, kdo jsou dědicové.

  • Třetí krok – ověřuje se soupis majetku a finančních nároků u bank a pojišťoven.

  • Čtvrtý krok – závěrečné jednání a vypořádání.

Povinné ručení: Co se stane s pojištěním vozu v případě smrti?

Povinné ručení běží do doby, dokud je zaplacené. V případě, kdy není jasné, kdo se stane dědicem motorového vozidla, je doporučeno dát poznávací značky do depozitu. Tím dojde k přerušení jeho provozu do doby, než bude určen nový majitel. Každé motorové vozidlo musí mít zaplacené povinné ručení a dědické řízení o vlastnictví tohoto vozidla nutnost platby nepozastavuje.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Odešla vám blízká osoba a vy jste po ní zdědili auto? Pokud si je plánujete ponechat, uzavřete si co nejdříve povinné ručení. Vyplňte pár údajů v naší online kalkulačce zdarma a ihned uvidíte nabídku od 10 nejznámějších pojišťoven. Vyberte si tu nejlepší variantu a pár minut po sjednání obdržíte zelenou kartu emailem:

pojištění majetku po zemřelém

Pojištění majetku v případě smrti

Pojištění majetku zaniká současně se smrtí pojistníka. Dědicové musí přepsat pojištění na novou osobu. V případě pojistné události by jim totiž nebyla vyplacena žádná pojistka, pokud by stále byla smlouva „uzavřena” na zesnulou osobu. Nezapomeňte tedy přihlásit pojistku na nového plátce.

Pojištění majetku

Zabezpečte svůj majetek s výhodným pojištěním

Tip! Chcete vědět, která pojišťovna právě nabízí nejlepší pojištění majetku? Vyzkoušejte náš nezávislý porovnávač a během pár sekund budete mít jasno:

Penzijní spoření: Co se s ním stane v případě smrti?

Penzijní spoření a penzijní připojištění může mít přímo ve vlastní smlouvě sjednaného člověka, kterému připadne v případě úmrtí pojištěného. V takovém případě je třeba poslat nebo přinést Žádost o výplatu dávky oprávněné osobě nebo dědici s úředně ověřeným podpisem a úředně ověřeným úmrtním listem. Pokud ve smlouvě určen není, pak se stávají předmětem dědického řízení.

Životní pojištění v případě smrti

Životní pojištění je specifické tím, že už při jeho zřizování je určeno, kdo dostane peníze v případě úmrtí. V případě, že životní pojištění trvá, můžete kdykoli změnit obmyšlenou osobu. Peníze z životního pojištění dostane jen a pouze ten, kdo bude uveden ve smlouvě jako obmyšlená osoba. Vyplacení životního pojištění při úmrtí pomůže pozůstalým zvládnout nelehkou situaci po finanční stránce.

Pokud chcete mít jistotu, kdo vaše finance obdrží v případě, že zemřete, věnujte jim pozornost včas. Životní pojištění, povinné ručení, pojištění majetku, penzijní spoření jenom přidají další zátěž již tak zdrceným pozůstalým. Sváry okolo peněz rozhodně truchlení neulehčí a mohou rozbít nejednu rodinu.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.