Přežitek z časů dávno minulých? Kdepak, družstevní bydlení, které bylo tolik oblíbené za dob socialismu, využívá nemalé procento lidí i v současné době. Není sice tak vyhledávané jako přímé vlastnictví nemovitosti, přesto mnozí lidé na tuto možnost žití nedají dopustit. Jak funguje družstevní bydlení a jak hypotéka na družstevní byt?
Družstevní bydlení představuje jakýsi průsečík mezi nájemním a vlastním bydlením. Zatímco u vlastního bydlení je obyvatel bytu přímým majitelem, tzn. je zapsaný v katastru nemovitostí, u družstevního bydlení je to jinak. V katastru nemovitostí je zapsaný celý dům, či několik bytů. Obyvatel bytu je členem družstva, které všechny byty vlastní. Družstvo jednotlivým členům byty pronajímá, ovšem na rozdíl od klasického nájmu mají členové vlastnický podíl.
Právo a družstevní byt
Jaká jsou vaše práva, pokud žijete v družstevním bytě? Vlastnický podíl vás opravňuje k užívání bytu, ve kterém můžete bydlet, ovšem u případných stavebních úprav musíte žádat o souhlas družstvo. Rovněž pokud byste se rozhodli byt pronajímat, potřebujete schválení od ostatních členů družstva.
Co se stane při porušení pravidel užívání družstevního bytu?
Kdybyste vážným způsobem porušili pravidla užívání bytu (například prováděním stavebních úprav i přes nesouhlas družstva), můžete být z bytu vyloučeni. V takovém případě vám družstvo vyplatí vypořádací podíl, který však bývá nižší, než reálná cena bytu.
Hypotéka na družstevní byt a další typy financování
Hlavním důvodem, proč je toto bydlení atraktivní, je jeho nižší pořizovací cena. Družstevní byt totiž můžete pořídit i o 20 až 30 % levněji, než byt v osobním vlastnictví. Přestože se jedná o levnější variantu, ne každý má na bankovním účtu tolik peněz, aby mohl bydlení pořídit ze svých úspor. Zájemci o družstevní bydlení mají tyto možnosti financování:
1.) Hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti
Protože u tohoto typu bydlení je majitelem bytové družstvo, nejde při žádosti o hypotéku ručit družstevním bytem. Z toho důvodu musí žadatel ručit jinou nemovitostí. Podmínkou je, aby cena této nemovitosti byla stejná či vyšší, než cena družstevního bytu.
2.) Hypotéka na družstevní byt s plánovaným převodem do osobního vlastnictví
U družstevního bydlení existuje možnost převést byt do osobního vlastnictví. Vše záleží na typu družstva a na jeho postoji k tomuto kroku. Existují družstva, která jsou k možnosti převedení do osobního vlastnictví velmi otevřená.
Naproti tomu jiná družstva tento počin vnímají jako něco velmi neobvyklého a případné převedení by u nich bylo komplikovanou záležitostí. Nejvhodnější je vstoupit do takového družstva, které vám dá písemný příslib toho, že byt později budete moct převést do osobního vlastnictví.
Tato situace se nejčastěji řeší tzv. předhypotečním úvěrem. Tento typ financování nevyžaduje ručení nemovitostí, avšak je úročen vyšším úrokem. Je určen pouze pro dočasné účely – jakmile klient získá družstevní byt do osobního vlastnictví, nahradí tento úvěr klasickou hypotékou, která obvykle mívá nižší úroky.
3.) Kombinace úvěrů
V případě, že klient nemá možnost ručit jinou nemovitostí, ani se nerýsuje možnost převodu bytu do osobního vlastnictví, je nucen sáhnout po nejdražší variantě. Tou je kombinace více úvěrů.
Pro financování družstevního bytu může využít například překlenovací úvěr ze stavebního spoření, či několik spotřebitelských úvěrů, které pokryjí pořizovací cenu bytu. Některé banky a nebankovní společnosti umožňují vzít si půjčku na bydlení, jejíž výše se obvykle pohybuje od 500 000 do 700 000 Kč. Kombinací dvou či více těchto půjček může klient dosáhnout na pořizovací cenu družstevního bytu.