porovnej24 logo
test

Seznam 15 nejnebezpečnějších profesí na světě

2. 2. 2021 | Aktualizováno: 11. 2. 2021
|
Délka čtení: 14 min.

Říkáte si, jaké povolání na světě je nebezpečné natolik, že si na něj troufne jen opravdu odvážný člověk? Již nemusíte přemýšlet. Připravili jsme pro vás seznam profesí, kde nehrozí jen riziko úrazu, ale také smrt. Jakých 15 profesí to je?

Každé povolání (a že jich na světě je) má své výhody i nevýhody. Bohužel, ne všechna povolání na světě jsou bezpečná. Existuje i seznam profesí, kde zápory převažují nad klady, a přesto se najdou ti, kteří taková povolání vykonávají. Nejen velmi vážné úrazy, ale také smrt jsou častými následky vykonávání těchto profesí. Pokud i vás zajímá seznam 15 nejnebezpečnějších povolání světa, jste na správném místě.

Ve chvíli, kdy si máte představit nejvíce nebezpečná povolání světa, jistě vás napadnou hasiči i záchranáři. Ano, ti na náš seznam profesí, kde jde občas i o život, patří. Dnes jsme se však rozhodli vydat i po stopách jiných povolání, u kterých vás možná občas i překvapí, že jsou opravdu velmi nebezpečná. Pokud se však chcete dožít vysokého věku, nejde o povolání vhodná pro vás.

1.) Dřevorubec

Dřevorubectví patří na seznam profesí s extrémním rizikem úmrtí. Odhaduje se, že je zde riziko smrti větší 20 až 30krát oproti běžným povoláním. Jde o práci fyzicky náročnou, často daleko od lékařské pomoci. Mezi nejčastější nehodu zde patří situace, kdy je dřevorubec zasažen padající větví nebo kulatinou; pak i úrazy spojené s velkými těžebními stroji – kombajn, řetězová pila.

2.) Krabí rybář a rybář na moři

Pokud hledáte povolání, které na náš seznam profesí patří určitě, jsou to jistě rybáři na moři. Rybaření na moři či oceánu je totiž považováno za jedno z nejnebezpečnějších povolání vůbec. Pracovníci musí čelit nevyzpytatelným přírodním vlivům, daleko od pomoci. Jde o fyzicky i psychicky náročnou práci.

Rybáři na moři a krabí rybáři si sice hodně vydělají, ale riskují svůj život. Mezi nejčastější příčiny úmrtí zde patří utonutí, ale také prochladnutí. Nemluvě o úrazech a úmrtích vlivem vadného vybavení.

3.) Prostitutka

Ačkoliv nejde o úplně běžné povolání, vydělává si tak spousta žen. I proto toto „povolání“ na náš seznam profesí patří také. Prostitutky totiž riskují problémy s policií za prodej sexuálních služeb, nemluvě o riziku přenosných chorob, fyzického násilí ze strany muže. Někdy jim hrozí dokonce i smrt.

4.) Dojič hadů

Že nevíte, zda taková profese vůbec existuje? Ale ano! Pod tímto netradičním názvem se skrývá povolání pro osobu, jejíž úkolem je dostat z hada jed, aby se z něj poté vytvořilo hadí sérum proti uštknutí. Svým způsobem dojič riskuje život pro záchranu dalších životů. Jeho pracovní náplní je tlačení hadích zubů do plastové nádobky a získávání jedu. I při dodržování všech bezpečnostních opatření se jedná o velmi nebezpečnou profesi.

5.) Výrobce mikročipů

Možná se vám na první pohled zdá tato profese bezproblémovou, opak je však pravdou. Počítačové čipy jsou vyráběny s množstvím nebezpečných chemikálií, kam patří také arsen. Ačkoliv výroba čipů nepřináší zdravotní následky při výrobě samotné, představuje nebezpečí z dlouhodobého hlediska. Potraty, rakovina, vrozené vady a nemoci dýchacích cest patří k nejčastějším problémům.

6.) Jezdec na býkovi

Jízda na býkovi není zrovna obvyklým povoláním, zato je velmi nebezpečným. Populární je od roku 1990, kdy se lidí s vidinou výhry velkých peněz měli na býkovi udržet 8 vteřin. Každý jezdec mohl utrpět nejméně jedno vážné zranění na každých 15 „akcí“, jichž se zúčastnil.

7.) Pracovník na ropné plošině

Práce na ropné plošině patří na náš seznam profesí s vysokým rizikem nebezpečí bezkonkurenčně. Pokud si vzpomenete na explozi Deepwater Horizon a ropnou skvrnu v Mexickém zálivu v roce 2010, jistě si vzpomenete také na to, že při této havárii zemřelo 11 mužů. Práce s nebezpečnými materiály, výšky a těžké vybavení jsou důvody, proč dochází k vážným úrazům. A nejčastější příčina úmrtí zde? Dopravní nehody vzniklé vlivem únavy a vyčerpání.

8.) Podvodní svářeč

Podvodní svářeči musí čelit riziku smrti každý den – hrozí jim riziko šoku, výbuch, opotřebení zubních výplní, ale také dekompresní nemoc. Zaměstnanci tohoto oboru opravují svářením pod vodou potrubí, přehrady, lodě a další. Velmi nebezpečné je riziko uvěznění pod vysokým tlakem proudu vody a následné utonutí. Dále pak úraz elektrickým proudem. Každý rok umírá při této práci asi 30 pracovníků z 200.

9.) Ocelář

Ačkoliv pracují oceláři v bezpečnostních postrojích, stále jim hrozí pád z velmi velké výšky. Jejích profese zahrnuje také riziko zranění z ocelových nosníků nebo stěna. Ta se totiž může na pracovníky zhroutit. V roce 2005 činila úmrtnost 56 úmrtí na 100 tisíc pracovníků.

10.) Bush pilot

Ačkoliv bush pilot létá za mnohem nižší plat nebo průměrný dopravní pilot, je jeho práce mnohem nebezpečnější. Pokud se zaměříme na číslo, tak na jednoho pilota připadá 13,59 nehod na 100 tisíc letových hodin. Piloti na Aljašce mají dvakrát více nehod než běžní piloti.

11.) Slévač v ocelárně

V ocelárnách je sice kladen velký důraz na bezpečnost, to však neznamená, že zde žádné riziko nebezpečného pracovního úrazu nehrozí. Jedním z nejčastějších příčin úrazu je pád z výšky a zranění způsobené zhroucením ocelových konstrukcí, nosníků či stěn, ale také velmi bolestivé popálení o rozžhavenou ocel.

12.) Dělník v těžkém průmyslu

Dělníci v těžkém průmyslu svádí svůj boj při manipulaci s velkými a těžkými stroji, ale i s předměty, které představují velké riziko pracovního úrazu. Mezi ohrožené profese patří výroba strojů, nábytku, plastu a zpracování ocelových konstrukcí.

13.) Sírový horník

Víte, jaká je mzda horníků, kteří dolují síru v Indonésii? Pouhé 3 dolary měsíčně (asi 65 Kč měsíčně). Jejich úkolem je vynášet ze sopek síru, která je vysoce toxická. A to většinou bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Když už nějaké mají, jsou nedostačující. Síra postupem času ničí plíce horníků, způsobuje bolesti na hrudníku a v krku, dále je pálí jejich oči. Jde o extrémně zdraví škodlivou práci.

14.) Válečný reportér

Povolání válečného reportéra také patří na náš seznam profesí s vysokou mírou nebezpečí. Úkolem tohoto člověka je ukázat světu dění přímo z místa činu, bojové linie. Reportérovi hrozí riziko zastřelení, únosu, mučení nebo třeba šlápnutí na minu. To, že jste reportér, zde totiž neznamená, že nejste nepřítel.

15.) Elektrikář vysokého napětí

Elektrikář vysokého napětí je také velmi nebezpečnou profesí. Takový pracovník musí být nejen silný, ale musí mít také dobrou rovnováhu. Lezení v obrovských výškách s těžkým vybavením a při horších povětrnostních podmínkách není jednoduché. Nemluvě o tom, že jde o práci v nepravidelných časových intervalech. Hrozí zde také velké riziko úrazu či smrti elektrickým proudem.

Další nebezpečná povolání

  • Asistent kouzelníka

  • Kaskadér

  • Myč oken mrakodrapů

Ačkoliv jsou výše uvedená povolání velmi nebezpečná, stále se najdou odvážlivci, kteří se do takové práce pustí. Tito lidé však musí postupovat tak, aby se sami nedopustili žádné zbytečné chyby. Ta totiž může znamenat v mnohých případech i smrt. A co vy? O jakých povoláních si myslíte, že jsou nebezpečná?

Tip!

V případě, že i vy vykonáváte některou z nebezpečných profesí, budou se vám hodit i naše další články:

* Životní pojištění 2021 a pojišťovny, které jste si oblíbili
* Pracovní úraz: Jak postupovat? Kdo co hradí?

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.