porovnej24 logo
test

Silniční daň: Kdo ji musí platit a kdo je osvobozen? Časté dotazy a odpovědi

26. 6. 2023 | Aktualizováno: 29. 6. 2023
|
Délka čtení: 9 min.

Silniční daň byla dlouhou dobu strašákem a významným výdajem podnikatelů. V této oblasti došlo v roce 2022 k důležitým změnám. Dnes už pro značnou část podnikatelů představuje silniční daň minulost. Podívejte se, koho se změny dotkly.

Silniční daň je upravena v zákoně č. 16/1993 Sb. (Zákon České národní rady o dani silniční). V roce 2022 však byla přijata novelizace (zákon č. 142/2022 Sb.), která má významný vliv na výše uvedený zákon. Tato novelizace nabývá účinnost 1.7.2022. Má ale zpětnou účinnost k 1.1.2022. Používá se proto na celé zdaňovací období 2022.

Co je silniční daň?

Co je to silniční daň a týká se i mě? To je poměrně častá otázka, která napadne dříve nebo později každého podnikatele, který ke své práci používá nebo plánuje používat vozidlo.

Tato daň představuje daň přímou, tedy daň přímo směrovanou na určitý daňový subjekt. Stejně jako jiné daně jde o platbu do státního rozpočtu.

Změny od roku 2022

Silniční daň se dříve vztahovala na vozidla, která se používala na podnikání. Od roku 2022 je však rozsah vozidel, za které je povinnost platit silniční daň, značně zúžená. Není podstatné, jestli vozidlo vlastníte jako podnikatel nebo jako soukromá osoba. Nákladní auta platí tuto daň vždy bez ohledu na způsob použití.

Kdo platí silniční daň?

Poplatníkem daně je provozovatel vozidla uvedený v technickém průkazu. Vychází se z informace uvedené k 1. dni zdaňovacího období, nebo podle první registrace vozidla, pokud k registraci došlo až po zahájení zdaňovacího období.

Tip!

Věděli jste, že... pokud osoba uvedená v technickém průkazu zemřela, zanikla, byla zrušena, platí silniční daň ten, kdo vozidlo užívá?

Silniční daň 2023

  1. března 2022 schválila vláda podstatnou změnu na poli silničních daní. Z velké části byla silniční daň zrušena. Změna se promítla už do daňového přiznání k silniční dani podávaného k 31.1.2023.

I přes používání vozidel pro podnikání byla silniční daň zrušena pro:

  • osobní vozy,

  • autobusy,

  • dodávky do 12 tun.

Pozor! Jakékoliv změny v platbě silniční daně nemají vliv na povinnost platit povinné ručení.

Silniční daň i nadále platí:

  • nákladní auta kategorie N s karoserií BA, BB,

  • tahače návěsů,

  • silniční tahače,

  • přívěsy.

Zjednodušeně se dá říct, že se silniční daň platí z vozidel s největší povolenou hmotností 12 tun a více a jejich přípojná vozidla s největší povolenou hmotností 12 tun a více.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Bez ohledu na to, zda musíte platit silniční daň nebo jste od ní osvobozeni, jedna věc je jistá – povinné ručení je nutností pro všechny motoristy. S naším srovnávačem povinného ručení můžete najít ideální poměr ceny a parametrů, který vyhovuje vašim potřebám. Neztrácejte čas a peníze za předražené nabídky.

Sazby silniční daně

Oproti dřívějším obdobím došlo k poklesu ročních sazeb eurovinety. Kdy se platí silniční daň? Po novelizaci odpadá povinnost hradit čtvrtletní zálohy daně. Silniční daň se nyní může platit jedinou roční částkou. Datum pro podání a zaplacení silniční daně je 31.1.

Sazby silniční daně jsou uvedené v příloze novelizace zákona o silniční dani. Níže uvádíme vybrané příklady:

Kategorie N s karoserií BA (nákladní automobil) nebo BB (skříňový automobil)

Počet náprav

Největší povolená hmotnost v tunách

Výše daně

2

do 12

0

2

12-13

800

2

nad 15

7.200

3

do 15

0

3

15-17

1.400

3

nad 23

9.000

4 a více

do 23

0

4 a více

23-25

3.800

4 a více

nad 29

14.000

Kategorie N s karoserií BC (tahač návěsu) nebo BD (silniční tahač)

Počet náprav

Největší povolená hmotnost v tunách

Výše daně

2

do 16

0

2

16-18

400

2

23-25

4.600

2

nad 33

18.400

3 a více

nad 40

24.000

Vozidlo kategorie O

Počet náprav

Největší povolená hmotnost v tunách

Výše daně

-

do 12

0

-

16-18

3.600

Rozdělení vozidel do jednotlivých kategorií najdete ve vyhlášce č. 341/2014 Sb. (Vyhláška o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích). Ve zjednodušené podobě si o členění vozidel přečtěte v našem článku.

Jak se registrovat?

Novelou zákona odpadla povinnost provést registraci k silniční dani. Poplatníka nečeká ani další administrativa v souvislosti se zrušením registrace. Na úřadě se nyní ani nenahlašuje, ani neodhlašuje. Nevydává se rozhodnutí o zrušení registrace. Nezapomeňte však na placení povinného ručení na náklaďák.

Od 1. ledna 2025 budou mít všichni poplatníci silniční daně povinnost podat přiznání elektronicky.

Nová podoba silniční daně představuje značné zjednodušení. Za osobní a nákladní automobily s maximální hmotností nepřevyšující 12 tun se nejen že neplatí daň, ale ani se v daňovém přiznání neuvádí. A je jedno, jestli jde o vozidla pro soukromé použití nebo pro podnikatelské účely.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.