Spoření pro děti: Kalkulačka pomůže se srovnáním nabídek na trhu
Chceme zajistit děti do budoucna, připravit si rezervu na jejich vzdělání nebo jim pomoci snadněji odstartovat do dospělého života. To všechno jsou cíle spoření pro děti. Kalkulačka, která pomáhá srovnávat nabídky na trhu, je pak praktický nástroj, který rychle napoví, co zvolit.
Dnes jsou dostupné různé možnosti spoření pro děti. Kalkulačka, která porovnává nabídky spoření, je on-line, rychle dodá výsledek a je tak perfektním pomocníkem v rozhodování. Peníze pro své potomky můžete střádat na spořicích účtech, založit jim stavební spoření, budovat postupné investice v podílových fondech. Zvolit můžete i některou z alternativních investic, ale to už je asi pro odvážnější. Zajímavou volbou, která zabezpečí do vzdálenější budoucnosti, je penzijní připojištění.
Spořicí účty pro děti jsou základ
Na trhu přináší spořicí účty každá banka. Úroky na spořicím účtu nebývají závratné a většinou pouze kopírují inflaci. Peníze proto na spořicím účtu nerostou, ale ani neztrácejí na hodnotě. Spořicí účet je tak vhodný pro dočasné odkládání peněz, nebo spoření, u kterého víte, že budete peníze brzy potřebovat. Typickým příkladem je odkládání peněz na letní tábory, jazykové kurzy nebo krátkodobé pobyty dětí v zahraničí.
Praktické stavební spoření je oblíbené
Úspory můžete pro děti vytvářet pomocí stavebního spoření. Mezi rodiči je tato forma oblíbená. Rizikovost stavebního spoření je nízká, úroky jsou solidní, ale hlavním lákadlem je podpora od státu, která může být až 2000 Kč ročně. Stavební spoření se uzavírá na dobu šesti let. Po tu nemůžete s částkou disponovat. Nevýhodou je poplatek za sjednání stavebního spoření. Ten ale nemusí být u všech spořitelen a ty ostatní mívají akce, kdy ho odpouští.
Pravidelné investice pro dlouhodobé spoření pro děti - kalkulačka
Investovat pro své děti můžete v jakýchkoliv částkách. Důležitá je ale pravidelnost. Odměnou mohou být vyšší výnosy. Nejčastější volbou jsou podílové fondy a i tady si můžete vybrat, zda budete chtít konzervativní fond, fond s vyváženým rizikem nebo velice dynamickou investici. Rozdíl mezi strategiemi investování není jen ve výnosu, ale také v rizikovosti investic. Je dobré poradit se s odborníky.
I u investování očekávejte poplatky. Typický je poplatek za uzavření smlouvy (1 – 5 % z investované částky) a správcovský poplatek (1 - 2 % z objemu investice).
Pozor! Pokud uzavřete investiční smlouvu na dítě, můžete mít problém s nastavováním změn nebo i čerpáním výnosů. Některé banky pak vyžadují souhlas opatrovnického soudu.
Zabezpečení důchodu pro děti penzijním připojištěním
Zajímavou variantou spoření je zabezpečení důchodu vašich dětí. I když se to může zdát jako příliš vzdálený horizont, jednou vám vaše děti mohou být vděčné. Toto spoření jim sice nepomůže s osamostatněním se, ale může vyřešit otázku nízkých důchodů od státu, které v budoucnosti hrozí. I penzijní připojištění může být zajímavé spoření pro děti.
Ocení potomci alternativní investice?
Investoval lze nejen do podílových fondů. Můžete nakupovat drahé kovy, investovat do umění nebo zkoušet investice do vína. Ani jedna z těchto investic, ale není příliš vhodná, pokud chcete dětem ulehčit start do života. Spoření do zlata, je spíše mezi generační záležitost, která má udržet hodnotu určité části portfolia. Ostatní alternativní investice jsou hodně spekulativní a mají být spíše jen doplňkem investičního portfolia.
Ať už zvolíte jakoukoliv cestu spoření pro děti, je skvělé, že se na ní vydáváte. Vždyť děti jsou to nedůležitější, co máme, a zajistit alespoň trochu jejich budoucnost by mělo být cílem každého rodiče. Pokud však máte obavu, že není z čeho spořit, doporučujeme inspiraci, jak spořit a tvořit rezervy na horší časy.