porovnej24 logo
test

Spoření pro děti: Kalkulačka pomůže se srovnáním nabídek na trhu

9. 9. 2021 | Aktualizováno: 14. 9. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Chceme zajistit děti do budoucna, připravit si rezervu na jejich vzdělání nebo jim pomoci snadněji odstartovat do dospělého života. To všechno jsou cíle spoření pro děti. Kalkulačka, která pomáhá srovnávat nabídky na trhu, je pak praktický nástroj, který rychle napoví, co zvolit.

Dnes jsou dostupné různé možnosti spoření pro děti. Kalkulačka, která porovnává nabídky spoření, je on-line, rychle dodá výsledek a je tak perfektním pomocníkem v rozhodování. Peníze pro své potomky můžete střádat na spořicích účtech, založit jim stavební spoření, budovat postupné investice v podílových fondech. Zvolit můžete i některou z alternativních investic, ale to už je asi pro odvážnější. Zajímavou volbou, která zabezpečí do vzdálenější budoucnosti, je penzijní připojištění.

Spořicí účty pro děti jsou základ

Na trhu přináší spořicí účty každá banka. Úroky na spořicím účtu nebývají závratné a většinou pouze kopírují inflaci. Peníze proto na spořicím účtu nerostou, ale ani neztrácejí na hodnotě. Spořicí účet je tak vhodný pro dočasné odkládání peněz, nebo spoření, u kterého víte, že budete peníze brzy potřebovat. Typickým příkladem je odkládání peněz na letní tábory, jazykové kurzy nebo krátkodobé pobyty dětí v zahraničí.

Praktické stavební spoření je oblíbené

Úspory můžete pro děti vytvářet pomocí stavebního spoření. Mezi rodiči je tato forma oblíbená. Rizikovost stavebního spoření je nízká, úroky jsou solidní, ale hlavním lákadlem je podpora od státu, která může být až 2000 Kč ročně. Stavební spoření se uzavírá na dobu šesti let. Po tu nemůžete s částkou disponovat. Nevýhodou je poplatek za sjednání stavebního spoření. Ten ale nemusí být u všech spořitelen a ty ostatní mívají akce, kdy ho odpouští.

Pravidelné investice pro dlouhodobé spoření pro děti - kalkulačka

Investovat pro své děti můžete v jakýchkoliv částkách. Důležitá je ale pravidelnost. Odměnou mohou být vyšší výnosy. Nejčastější volbou jsou podílové fondy a i tady si můžete vybrat, zda budete chtít konzervativní fond, fond s vyváženým rizikem nebo velice dynamickou investici. Rozdíl mezi strategiemi investování není jen ve výnosu, ale také v rizikovosti investic. Je dobré poradit se s odborníky.

I u investování očekávejte poplatky. Typický je poplatek za uzavření smlouvy (1 – 5 % z investované částky) a správcovský poplatek (1 - 2 % z objemu investice).

Tip!

Pozor! Pokud uzavřete investiční smlouvu na dítě, můžete mít problém s nastavováním změn nebo i čerpáním výnosů. Některé banky pak vyžadují souhlas opatrovnického soudu.

Zabezpečení důchodu pro děti penzijním připojištěním

Zajímavou variantou spoření je zabezpečení důchodu vašich dětí. I když se to může zdát jako příliš vzdálený horizont, jednou vám vaše děti mohou být vděčné. Toto spoření jim sice nepomůže s osamostatněním se, ale může vyřešit otázku nízkých důchodů od státu, které v budoucnosti hrozí. I penzijní připojištění může být zajímavé spoření pro děti.

Ocení potomci alternativní investice?

Investoval lze nejen do podílových fondů. Můžete nakupovat drahé kovy, investovat do umění nebo zkoušet investice do vína. Ani jedna z těchto investic, ale není příliš vhodná, pokud chcete dětem ulehčit start do života. Spoření do zlata, je spíše mezi generační záležitost, která má udržet hodnotu určité části portfolia. Ostatní alternativní investice jsou hodně spekulativní a mají být spíše jen doplňkem investičního portfolia.

Ať už zvolíte jakoukoliv cestu spoření pro děti, je skvělé, že se na ní vydáváte. Vždyť děti jsou to nedůležitější, co máme, a zajistit alespoň trochu jejich budoucnost by mělo být cílem každého rodiče. Pokud však máte obavu, že není z čeho spořit, doporučujeme inspiraci, jak spořit a tvořit rezervy na horší časy.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.