porovnej24 logo
test

Stavební spoření v roce 2022: Vyplatí se ještě?

11. 1. 2021 | Aktualizováno: 7. 2. 2022
|
Délka čtení: 12 min.

Stavební spoření v Česku funguje od roku 1993, a i po tolika letech se těší velké oblibě. Pokud si v rámci tohoto produktu poctivě spoříte peníze, možná vás bude zajímat, zda je pro vás výhodné i v roce 2022. Na jeho výhodnost, aktuální podmínky a vztah k současné míře inflace si posvítíme v tomto článku.

V současné době se stavební spořitelny těší vyššímu zájmu ze strany střadatelů. Podle aktuálního průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen je "stavebko" nejoblíbenějším spořicím produktem v Čechách. Favorizuje ho celých 61 % dotázaných respondentů.

Proč lidé tolik poptávají stavební spoření?

Důvodem je opatření České národní banky, podle které musí mít žadatel o hypoteční úvěr naspořeno minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti (hypotéka s maximální 90% LTV). Z toho důvodu se lidé obracejí na stavební spořitelny, které jim pomohou požadovanou částku vlastních zdrojů získat.

Ale i to už u mnoha bank, poskytující hypotéky neplatí, jelikož banky prověřují žadatele, jestli si v období 6 měsíců, před žádostí o hypotéku nevzali právě úvěr ze stavebního spoření, pak by porušovali opatření ČNB o doložení vlastních zdrojů na nemovitost, respektive úvěr by ji započítavali do aktuální žádosti. Pokud ale jsou žadatelné o bydlení dva, tak jeden si může vzít hypotéku a druhý zbytek zdrojů čerpat právě úvěrem ze stavebního spoření, který vychází mnohem lépe než klasické spotřebitelské úvěry.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Zajímá vás, za jakých podmínek dostanete hypotéku u jednotlivých bank? Vyzkoušejte náš nezávislý porovnávač:

Vyplatí se stavební spoření 2022?

Stavební spoření vs spořicí účet

Úrokové sazby stavebního spoření nemusí být nutně vyšší, než u spořicích a bankovních účtů - tzn. pokud se rozhodujete mezi uložením peněz na účtu a stavebním spořením, projděte si nejdříve přehled spořicích účtů. Nicméně když k úroku u stavebního spoření ještě přičteme maximální státní příspěvek, může být zhodnocení vašich financí mnohem výhodnějším.

Finanční instituceNázev produktuPoplatek za založení účtuPoplatek za vedení účtuÚroková sazba

Equa bank

Spořicí účet HIT

0 Kč

0 Kč

až 1,5 %

Moneta Money Bank

Spořicí účet Genius 8

0 Kč

0 Kč

až 0,6 %

Oberbank

Spořicí účet Speciál

0 Kč

0 Kč

až 1,0 %

Moneta Money Bank

Jednorázový termínovaný vklad

0 Kč

0 Kč

až 2,5 %

Artesa, spořitelní družstvo

Termínovaný vklad Artesa STANDARD

0 Kč

0 Kč

až 3,3 %

Stavební spoření vs penzijní spoření

Penzijní spoření nabízí velmi různorodé možnosti zhodnocení. Roli zde totiž hraje, jaký typ investiční strategie zvolíte (zda konzervativní s nižší mírou rizika, nebo rizikovější dynamickou, umožňující vyšší zhodnocení). V závislosti na typu investiční strategie se roční zhodnocení může pohybovat od 0, 4 % po 7, 2 %.

Penzijní spoření může tudíž nabídnout zajímavější finanční zhodnocení i vyšší státní příspěvek - oproti stavebnímu spoření klient získá od státu až o 760 Kč ročně více. O výhodách penzijního připojištění se můžete dočíst v našem článku:
Souboj benefitů: vyplatí se příspěvek na penzijní připojištění, nebo životní pojištění?

Stavební spoření 2022 a jeho podmínky

Stavební spoření je pro lidi lákavé hlavně díky štědrému státnímu příspěvku. Stát přispívá 10 % z ročně uspořené částky, nejvýše však 2000 Kč za rok. Abyste tudíž dosáhli na maximální výši podpory, je nutné měsíčně spořit alespoň 1667 Kč. Státní příspěvek se připisuje klientovi na účet jednou ročně (většinou kolem dubna), tudíž pokud klient v první části roku spořil méně a chce dosáhnout na maximální výši příspěvku, může ke konci kalendářního roku poslat vyšší vklad, aby celkový roční vklad dorovnal.

V tabulce uvádíme příklady měsíčních vkladů a výši státní podpory, na kterou klient může dosáhnout.

Výše měsíčního vkladuRoční státní podpora

500 Kč

588 Kč

800 Kč

965 Kč

1000 Kč

1216 Kč

1500 Kč

1834 Kč

1667 Kč

2000 Kč (maximum)

Pro získání podpory je nutné spořit minimálně 6 let. Po této době můžete smlouvu ukončit a peníze vybrat, anebo spořit dál. Naspořené peníze lze využít k libovolným účelům, aniž by klient musel dokazovat, jak s penězi naložil. Klient může smlouvu ukončit i před uplynutím 6 let a peníze si vybrat, přijde však o veškeré státní příspěvky. Úroková sazba je pevně daná po období 6 let. Po této době může stavební spořitelna úrok snížit.

Klient si při zakládání stavebního spoření určí cílovou částku, podle které si rozvrhne délku spoření a výši měsíčních vkladů. Pokud v průběhu spoření změní názor a bude chtít spořit déle, může si cílovou částku navýšit. Klient má rovněž nárok na úvěr ze stavebního spoření, který může či nemusí využít. O co se jedná? Stavební spořitelna vám může nabídnout dva typy úvěrů:

1.) Řádný úvěr

Můžou jej čerpat ti klienti, kteří spoří minimálně 2 roky a mají naspořeno minimálně 25 - 40 % cílové částky (záleží na spořitelně). Výhodou tohoto úvěru je garance úroku po celou dobu splácení - stanovení úroku se totiž řídí určitými pravidly.

Rozdíl mezi úrokovou sazbou, kterou spořitelna úročí klientovy peníze a sazbou, s kterou vám půjčí, nesmí být víc než tři procentní body.

2.) Překlenovací úvěr

O tento typ úvěru může klient požádat kdykoliv, nezávisle na době spoření. Jedná se o úvěr překlenovací, tzn. klient jej může čerpat do doby, než mu vznikne nárok na řádný úvěr (tzn. než naspoří 25-40 % cílové částky).

Jak překlenovací úvěr funguje? Spořitelna klientovi půjčí cílovou částku a klient nesplácí splátky, pouze úrok (který je vyšší než u řádného úvěru). Ten je však pořád stejný a nezmenšuje se, protože dluh se neumořuje. Tzn. pokud má klient cílovou částku 300 000 Kč, stále z ní platí stejný úrok.

Zároveň má povinnost stále spořit v rámci stavebního spoření, dokud nenaspoří požadované procenta z cílové částky. Tehdy mu spořitelna poskytne řádný úvěr, který mu poslouží ke splacení úvěru překlenovacího - tzn. překlenovací úvěr zanikne a je nahrazen řádným úvěrem, kterýž se vyznačuje nižšími úroky.

Aktuální nabídky stavebních spořitelen

Stavební spoření zatím nemáte a uvažujete, u které společnosti se vám vyplatí? Pročesali jsme internet a zjistili, kde vám co zajímavého nabídnou.

Finanční instituceNázev produktuRoční zhodnocení úspor (včetně státní podpory)Akční nabídka

Modrá pyramida

Moudré stavební spoření

až 4,23 %

-

MONETA Money Bank

Stavební spoření

až 5,04 %

Uzavření smlouvy online bez poplatku za sjednání.

Stavební spořitelna České spořitelny

Stavební spoření s Buřinkou

až 4,8 %

-

ČSOB Stavební spořitelna

Stavební spoření

až 4 %

Bez vstupního poplatku.

Raiffeisen stavební spořitelna

Stavební spoření

až 5,25 %

Akce s úrokem až 5,25 % platí do 30.dubna 2022.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?