porovnej24 logo
test

Termínované vklady - srovnání 2022

17. 8. 2022 | Aktualizováno: 18. 8. 2022
|
Délka čtení: 9 min.

V dnešní době, kdy inflace dosahuje rekordní výše, řada lidí uvažuje nad tím, jak zhodnotit své finance. Jednou z možností, jak dosáhnout poměrně lákavého úroku, jsou termínované vklady. Srovnání 2022 vám ukáže, pro jaký termínovaný vklad se rozhodnout.

V našem článku Termínované vklady – srovnání 2022 vám přiblížíme, co to vlastně termínované vklady jsou a jaké jsou jejich hlavní výhody, díky kterým konkurují jiným finančním produktům. Vzhledem k tomu, že termínované vklady nabízí hned několik českých bank, podíváme se na to, na základě čeho vybrat nejvýhodnější termínovaný vklad a samozřejmě nebude chybět ani srovnání jednotlivých nabídek pro rok 2022.

Co je termínovaný vklad?

Termínovaný vklad, nazývaný také někdy jako termínovaný bankovní účet, se řadí ke zvláštním druhům spořicích účtů. Od klasického spořicího účtu se liší tím, že se sjednává na předem stanovenou dobu a je spojený s pevnou úrokovou sazbou po celé období trvání vkladu. Do skončení sjednané doby není možné s vloženými financemi volně disponovat, proto také obvykle bývá úroková sazba u termínovaných vkladů vyšší než v případě spořicích účtů.

Výhody termínovaných vkladů

Proč se rozhodnout pro termínovaný vklad? Je spojený s některými výhodami, které jiné finanční produkty nenabízejí. V první řadě se jedná o garantovaný úrok po celou dobu spoření. Nespornou výhodou je i to, že jsou vklady i úroky ze zákona pojištěné do částky 100 000 eur. Někomu může vyhovovat i to, že se k vloženým penězům před uplynutím sjednané doby nedostane bez zaplacení sankcí, takže nemůže peníze utratit.

Nevýhody termínovaných vkladů

Za hlavní nevýhodu termínovaného vkladu je možné považovat skutečnost, že se zavazujete k tomu, že vaše naspořené peníze zůstanou na účtu po stanovenou dobu. Samozřejmě existuje možnost, jak peníze vybrat dříve, nicméně musíte počítat s tím, že je předčasný výběr spojený s vysokými poplatky, většinou se jedná o 1 % až 2 % z vložené částky.

Podle čeho vybírat termínovaný vklad?

Nabídka termínovaných vkladů je na českém trhu poměrně bohatá. Podle čeho se tedy orientovat? Kromě výše úrokové sazby, která se odvíjí od výše vašeho vkladu, se zaměřte také na délku spoření, výši minimálního vkladu, možnost předčasného výběru a výši poplatků za předčasný výběr a v neposlední řadě na způsob připisování úroků.

Termínované vklady – srovnání 2022

Jak už název odstavce Termínované vklady – srovnání 2022 napovídá, připravili jsme si pro vás srovnání termínovaných vkladů známých českých bank. Podívali jsme se na to, jaký úrok pro rok 2022 nabízejí a také jakou minimální částku musíte vložit a jaké jsou podmínky spojené s předčasným výběrem.

Název bankyMaximální úrokMinimální výše vkladuPředčasný výběr peněz

ČSOB

5 %

5 000 Kč

1 % z vybírané částky

Komerční banka (Termínovaný účet Bonus Invest)

5,5 %

5 000 Kč

250 Kč

Komerční banka (Termínovaný účet)

4 %

5 000 Kč

250 Kč

J&T Banka

5,5 %

100 000 Kč

Individuálně

MONETA Money Bank (Jednorázový termínovaný vklad)

5,3 %

40 000 Kč

2 % ročně z vybírané částky, min. 0,5 %

Banka Creditas

5,2 %

5 000 Kč

2 % z vybírané částky, min. 1 000 Kč

Fio banka

1,95 %

3 000 Kč

Dle vybrané částky, min. 1 000 Kč

UniCredit Bank

4 %

30 000 Kč

50 nebo 100 % z úroku

Češi termínovaným vkladům důvěřují

Ze statistik vyplývá, že mezi oblíbené prostředky, jak zhodnotit volné finance, v letošním roce patří kromě spořicích účtů právě termínované vklady. Podle dat systému České národní banky je k únoru 2022 na termínovaných vkladech vázáno 78 miliard korun. V červenci 2021 bylo však na termínovaných vkladech uloženo pouze 5,1 miliardy korun, takže během necelého roku došlo k patnáctinásobnému navýšení.

Doufáme, že vám náš článek Termínované vklady – srovnání 2022 udělal jasno v tom, co to termínované vklady jsou a pro jaký termínovaný vklad se rozhodnout, abyste dosáhli co nejvyššího zhodnocení svých úspor.

Tip!

Zajímavosti ze světa financí... u nás na blogu ještě najdete v těchto článcích:

* Podvodné emaily: Bitcoin, Česká pošta, Paypal 
* Finanční nezávislost
* Nejlepší spoření 2022: Velké srovnání možností

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.