porovnej24 logo
test

Jak šetřit? Zkuste těchto 5 jednoduchých tipů!

18. 1. 2021 | Aktualizováno: 29. 1. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Je to takový začarovaný kruh. Každý den mrknete do kalendáře, kolik zbývá do toho dne, který vás spasí. Ten den přijde, ale váš život pozvedne na vyšší úroveň jen na relativně krátkou dobu. A pak se ten kolotoč roztáčí znovu. Co takhle místo čekání začít spořit? Ne si stěžovat, ne o tom mluvit, ale skutečně to dělat. Čtěte dál a my vám ukážeme, jak na to.

Ne nadarmo se říká, že je něco dlouhé, jak týden před výplatou. Skutečně, poslední týden do výplaty může být pro některé z nás doslova utrpením. Nebo možná pro každého z nás. Mnohdy totiž nezáleží na tom, kolik vám přijde účet. I boháč utratí klidně celou svoji výplatu. Proč? Lidé nespoří, neumějí to a kašlou na to. Nebuďte jako všichni, zamyslete se nad svojí finanční stránkou, a pojďte to společně s námi změnit.

1.) Jak šetřit se spořicím účtem?

Ptáte se, čím začít? Založte si u své banky spořicí účet a přispívejte na něj. Každý měsíc stejnou částku. Ne takovou, která vás zruinuje, ale prostě něco. Třeba 500 Kč měsíčně není moc, ale za rok už je to 6 000 Kč plus k tomu skvělý úrok, který peníze ještě zhodnotí. Nezapomeňte, přispívat si můžete jakoukoli částkou.

Pokud pobíráte měsíčně 40 000 Kč, pošlete tam klidně 5 000 Kč. A pěkně je tam nechejte. To jsou peníze, na které sáhněte až opravdu v nouzi nejvyšší, takže na nový iPhone rovnou zapomeňte.

2.) Jak šetřit kontrolou nákladů?

Doby, kdy jste si zapisovali na papírek, kolik jste kde nechali peněz, jsou naštěstí dávno pryč. Díky chytrým telefonům existuje také nespočet chytrých aplikací, a ty vám pohlídají náklady dokonale.

Zkuste třeba Spendee. Aplikace je zdarma, navolíte si do ní potřebné údaje, jako je výše měsíčního platu, a poté už jen zaznamenáváte, kolik utratíte za kulturu, jídlo a další. Po měsíci pak uvidíte, co vás stojí nejvíce peněz a můžete náklady dále optimalizovat.  

Zjistíte třeba, že nechat si dovážet jídlo je drahá sranda, kterou si do příště odpustíte. No a hele, první dva tisíce máte naspořené. A to nemluvíme o částce za telefon. Že nemůže být nižší? Může! Zavolejte svému operátorovi a řekněte, že přecházíte ke konkurenci. I on vám po chvíli sdělí, že je celkem jednoduché vaše náklady ještě o něco snížit.

Šetřit se dá také na provozních nákladech automobilu, a to třeba i na pneumatikách. Pokud málo jezdíte, mohou být pro vás celoroční pneumatiky vhodnou volbou. Ušetříte tak na přezouvání, vyvážení a nebudou vám zimní pneumatiky zbytečně stárnout, což může být nebezpečné.

3.) Překonejte lenost a začněte šetřit

Mít auto je fajn, ale levné to teda není určitě. Můžete do něj totiž neustále cpát peníze. To máte letní a zimní pneumatiky, benzín nebo nafta, výměna oleje, povinné ručení, pojištění, pravidelný servis... Do toho všeho se občas porouchá tohle a na to zase navazuje tamto. Pokud chcete šetřit, odpovězte si sami, jestli automobil skutečně potřebujete. Nepotřebujete, já to věděl. Pokud nežijete v odříznuté vsi, kam jede autobus jednou denně, cestujte s MHD! Nebudete rozhodně jediní, a navíc kromě dalších úspor přidáte i svému zdraví. Na zastávku totiž musíte dojít vždycky.

Jak ušetřit ještě víc? Začněte si vařit. Alespoň tři dny v týdnu si noste do práce jídlo z domova. Společný oběd je sice fajn sociální záležitost, ale vy si to prostě nemůžete dovolit. Možná to zní krutě, ale on si to ve výsledku může dovolit jen málokdo. Spočítejte si to. Dejme tomu, že utratíte 100 Kč za oběd denně, což je navíc částka bez pití a dýška, to máte 5 x 100 a 500 x 4. To je minimálně 2 000 Kč za měsíc, za které dnes seženete třeba letenky do zahraničí, dobrou chuť!

Pokud chcete spořit, tak si nikdy neobjednávejte jídlo až k vám domů. To je opravdu drahá sranda! Zlaté obědy, fakt. K jídlu samotnému totiž připočítejte ještě dopravu. Zvedněte zadek a projděte se, tak daleko to není. Nebuďte líní!

4.) Jak ušetřit na dovolenou?

Možná to teď zní opravdu zoufale, ale není tomu tak. Potraviny v akci nakupovat už umíme, ale co takhle letenky nebo třeba rovnou celé dovolené? Na létání se dá skvěle ušetřit. Pokud toužíte vidět například Londýn, Paříž, Řím a podobná evropská města, leťte nízkonákladovou společností. Asi se budete muset při letu na dvě hodiny uskrovnit kvůli nedostatku prostoru. Nicméně jste opět ušetřili peníze a hurá s nimi na spořicí účet. Na Facebooku je stránek o levných letenkách veliká hromada, začněte je odebírat, a i ony vám pomohou spořit.

To samé platí při výběru dovolené u moře. Pokud si nemusíte v zaměstnání plánovat volno dlouho dopředu a máte tolerantního šéfa, je dovolená na poslední chvíli to pravé řešení. Tato varianta je ideální pro ty, kteří se chtějí podívat k moři a jsou otevřeni mnoha možnostem.

Chcete k moři a je vám jedno, zda to bude Itálie, Španělsko či Řecko? LAST MINUTE je pro vás ideálním řešením. Ušetříte tisíce a užijete si úplně tu stejnou dovolenou, jako lidé, kteří ji mají koupenou již dávno před vámi. Spořicí účet se navíc už třese na další peníze, které na něm přistanou a bude to celkem balík. Cestovka totiž nechce nechat v letadle kvůli vysokým nákladům za jeho pronájem ani sedadlo prázdné, a proto radši ustoupí od velké marže a zatlačí cenu za dovolenou na velmi solidní částku.

Cestovní pojištění

Cestujte s klidem na duši již od 7 Kč/den

Tip! Na dovolenou se rozhodně nezapomeňte pojistit! To nejlevnější cestovní pojištění najdete v našem porovnávači. Pořídit ho můžete už za 7 Kč na den!

5.) Jak šetřit při nákupech?

Reklama je všude kolem nás a je těžké jí odolat, ale snažte se. Překonejte se a nenechejte se zmást. Že ten nový smartphone je nejlepší ze všech? Není, to je jen lákavý marketing. Je skoro stejný jako ten, který jste si koupili před rokem. Že už vám tenhle fotoaparát nestačí? Ale stačí, vždyť zvládne všechno na jedničku, tak proč ho chcete měnit? Protože to na vás vykouklo v reklamě? Dejte pokoj.

Nepodléhejte impulzivnímu nakupování. Poradíme vám menší trik. Před každým nákupem si sepište tři racionální důvody, proč chcete daný produkt zakoupit. K tomu si ještě stanovte pravidlo tří dnů - počkejte s nákupem tři dny, než se vaše emoce nad lákavě vypadající nabídkou uklidní. Uvidíte, že u spousty produktů takto dojdete k názoru, že je pro váš život vůbec nepotřebujete.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.