porovnej24 logo
test

Únavová zlomenina: Prevence, léčba a další užitečné informace

24. 2. 2022 | Aktualizováno: 24. 2. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Únavová zlomenina vás může překvapit, ačkoliv jste úplně zdraví. I když máte v nohou naběhány stovky kilometrů a jste v polovině přípravy na půlmaraton, může po malém varování přijít něco, co vás na několik týdnů vyřadí ze sportovních aktivit.

Karanténa i snaha zaměstnavatelů nechat co nejvíce zaměstnanců doma, zavřená fitka, bazény, žádná skupinová cvičení. To je realita dnešních dnů. Aby se neustálé sezení u počítače alespoň trochu kompenzovalo, pustili se někteří z nás do domácího cvičení. Bez přítomnosti cvičitele, který by nás opravoval, dohlédl na prováděné cviky, si můžeme postupně ublížit. Slyšeli jste někdy výraz únavová zlomenina?

únavová zlomenina

Co je únavová zlomenina?

Únavová zlomenina je typ úrazu, který se objevuje u těch, kteří to s určitou aktivitou přeženou. Vzniká po trvalé fyzické zátěži. Není pak překvapením, že se objevuje u sportovců, profesionálních vojáků, ale pak také u těch, kteří se najednou rozhodnou pořádně makat, aby co nejdříve docílili dobré kondice. Než se vrhnete do cvičení, podívejte se pro inspiraci na tajemství zemí, kde žijí do sta let.

Vlivem velké zátěže se v kostech vytváří mikrotrhlinky. Pokud dostanou čas, samy se znovu zregenerují pomocí mineralizace vazivového svalku. Pokud ale zvýšená fyzická aktivita pokračuje a nedojde k regeneraci, mikrotrhlinky zůstanou, prohlubují se, případně přibývají další, dokud se kost nezlomí.

Únavová zlomenina není ale úraz jako takový. Většina pojišťoven řadí únavovou zlomeninu do výluk z úrazového pojištění, pracovního úrazu, ale i např. trvalé invalidity. Podívejte se i na další úrazy, které pojišťovny neproplácí.

break dance tanečník

Jak se projevuje únavová zlomenina?

Únavová zlomenina má nejprve nevýrazné příznaky, proto ji málokdo ihned rozezná. Bolest v daném místě je nejprve nenápadná a jen při zátěži, takže na ni možná rychle zapomenete. Postupně se ale bolest objevuje i v klidu, zhoršuje se, až může bránit v pohybu. V daném místě se může objevit otok nebo zvýšená citlivost. Pohyb je pak bolestivý až nemožný.

Rizikové sporty a aktivity

Riziko vzniku únavové zlomeniny roste nejen podle druhu zvoleného sportu. Obvyklá bývá pro:

  • běhání

  • skoky např. při basketbalu a volejbalu

  • hokej

  • tenis

  • tanec

Rizikový je i rychlý přechod ze sedavého zaměstnání do aktivního trénování.

únavová zlomenina

Druhy únavové zlomeniny

Nejčastěji se únavová zlomenina objevuje na nosných kostech dolních končetin: tedy na lýtkové či stehenní kosti, nebo na drobných záprstních kůstkách nohy. Podle typu zátěže není výjimkou ani únavová zlomenina pažní kosti.

Únavová zlomenina metatarzu

Nártní kosti (metatarzy) navazují na kosti našich prstů a tvoří nárt. První metatarz je sklouben s palcem, druhý metatarz s ukazováčkem a tak dále. U běžců bývá nejčastěji zlomená druhá nártní kost. Na úrazovou zlomeninu nártních kostí si dejte pozor. Často a rády se vracejí, protože je nenecháme řádně zhojit. Jedná se o oblast, kterou stále využíváme, doléčení může proto být problém.

Únavová zlomenina nártu

Únavová zlomenina nártu se tedy projevuje tak, že vás při běhu bolí nárt, nebo oblast prstů, případně vás tam občas zvláštně píchne. Běžci s těmito obtížemi mají často propadlou příčnou klenbu nohy a svaly v takovou chvíli nejsou schopny převzít funkci klenby.

Únavová zlomenina holenní kosti

U běžců bývá také častá únavová zlomenina holenní a lýtkové kosti. Problém únavových zlomenin je v tom, že nemusí být na rentgenu vidět. Mnohdy bývá viditelná až ve fázi hojení, tedy dva až tři týdny po úrazu. Mezi ohrožené patří i osoby trpící na osteoporózu, kteří mají kosti náchylnější k úrazu i při normální zátěži.

Únavová zlomenina ramének stydkých kostí

Pokud hrajete fotbal, hokej, nebo praktikujete běh na lyžích, může vás potkat únavová zlomenina stydké kosti.

únavová zlomenina

Únavová zlomenina - léčba

Na bolest je potřeba reagovat. V akutní fázi je dobré ledovat otok. Pomůžete si tím od bolesti. Zároveň se nepouštějte do dalšího tréninku. Dejte si pauzu a nechejte únavovou zlomeninu zklidnit a znovu srůst. Pomoci může i tejpování, nechejte si fyzioterapeutem vysvětlit, jak si můžete místo sami zatejpovat. Pokud jste únavovou zlomeninu začali řešit později, bude lepší navštívit lékaře, místo zafixovat a nechat i 3 týdny v sádře.

V rámci prevence se soustřeďte na výběr vhodné obuvi, dopřejte si také dostatek vápníku a vitaminu D. Sporty kombinujte, nespoléhejte na jednostrannou aktivitu a nepřepínejte se. Po vyléčení únavové zlomeniny začněte s tréninkem znovu pozvolna.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.