porovnej24 logo
test

Úrazové pojištění dětí: Podle čeho vybrat to nejlepší a na co si dát pozor

5. 10. 2020 | Aktualizováno: 5. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Úrazy dětí jsou běžnou součástí denních starostí rodičů. Jenže se nejedná o nic příjemného a jde o největší problém dětského věku. Mnohdy jsou to “jen” odřeniny, které s sebou přinášejí více či méně slziček. Pak jsou tady ale úrazy dětí, které přetočí život celé rodiny. Proto je vhodné včas sjednat úrazové pojištění dětí.

Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu jsou ve vyspělých zemích úrazy příčinou až 40 % úmrtí dětí do 14 let věku. V posledních letech sice úmrtnost spojená s úrazy klesá, ale úrazovost jako taková se příliš nesnižuje.

Tip!

Víte, že… s úrazem se u nás hospitalizuje každoročně okolo 30 000 dětí a lékařské ošetření kvůli úrazu vyžaduje přes půl milionu dětí ročně. To znamená, že přibližně každé páté dítě je ročně ošetřeno lékařem z důvodu úrazu. Následkem úrazu umírá ročně v České republice více než sto dětí a dalších více než 2 tisíce dětí má po úrazu trvalé následky.

Už od batolecího období, tedy tak od roka, se dítě začíná chovat samostatněji, ale vůbec si neuvědomuje nebezpečí. Mnohdy si tato nebezpečí neuvědomují ani rodiče. Byt si většinou vybavujeme podle vlastních představ a do něj přivádíme dítě. Ke změně se mnohdy odhodláme až s příchodem úrazů. U malých dětí se však i přes všechna bezpečnostní opatření bez stálého dozoru neobejdeme.

Nejčastější úrazy dětí a jejich prevence

Možných úrazů je mnoho. Podívejme se na ty nejčastější z nich.

1.) Úrazy dětí v domácnosti

V domácnosti patří k velkému riziku pády dětí. Už od batolecího věku jsou děti schopné dostat se do výšky. Navíc zvídavé batole má potřebu vše zkoumat a potřebuje se všude dostat.

Základní prevencí je dát na schodiště protiskluzové pásky, uzavřít jej před dětmi zábradlím a dvířky. Hrany nábytku je vhodné zabezpečit plastovými chrániči. Při přebalování dítě nesmí zůstat samotné - vždy si jej přidržujte jednou rukou, nebo ho položte na zem, pokud se musíte vzdálit (i v rámci stejné místnosti).

Tip!

Tip! Dětem můžete pořídit i nábytek speciálně vyrobený pro jejich potřeby. Uplatněte jeho chytrý nákup přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět! Cashback na bezpečný dětský nábytek teď najdete např. na:

* BabyNabytek.cz - 4 % z nákupu zpět
* Sconto.cz - až 10 % z nákupu zpět

2.) Úrazy dětí během dopravních nehod

Nejzávažnější úrazy bývají spojeny s dopravními nehodami. U pěti až devítiletých dětí je polovina úrazů venku způsobena vběhnutím do vozovky. Děti v tomto věku neumí ještě správně odhadnout rychlost vozidel, jsou malé a pro řidiče hůře viditelné, stejně tak i ony mají na silnici mnohdy ztížený rozhled.

Je potřeba zajistit viditelnost dítěte použitím reflexních doplňků. Dítě na dětském kole, koloběžce, kolečkových bruslích musí mít ochrannou přilbu. Stejně tak je přilba vhodná i na odrážedla. Děti do 10 let musí být na kole v doprovodu osoby starší 15 let. V autě do výšky 150 cm nebo 36 kg musí mít autosedačku nebo podsedák.

Tip!

Tip! Reflexní pásky, helmy na kolo a další ochranné prvky seženete třeba u:

* inSPORTline.cz - 4 % z nákupu zpět
* Sportobchod.cz - 5 % z nákupu zpět

3.) Popáleniny

U mladších dětí se pak často můžeme setkat s popáleninami. Riziko popálení hrozí i u světel s přístupnými žárovkami. Při vaření není vhodné držet dítě v rukách (malý zvědavec může udělat nečekaný pohyb) a vařit by se mělo jen na zadní plotýnce. Zvýšená pozornost je potřeba při kontaktu s krbem, kamny, zapálenou svíčkou či otevřeným ohněm.

4.) Otravy dětí

Předcházet se dá i otravám dětí tím, že se nenechávají volně ležet léky v dosahu dítěte. Pozor si dejte i na pokojové jedovaté rostliny.

5.) Úrazy dětí při neorganizovaných hrách

Problematická může být i neorganizovaná hra, zvláště pak fotbal. Dochází k úrazu prstů a kotníků, ale i hlavy a krční páteře, většinou při kolizi a pádech. Riziko může zmírnit dohled zkušeného trenéra.

Jaké sjednat úrazové pojištění dětí?

Ačkoliv dítě nevydělává, některé úrazy mohou vést k závažnému zhoršení finanční situace celé rodiny. Pro všechny předvídatelné i nepředvídatelné situace je vhodné mít uzavřeno úrazové pojištění dětí.

U úrazového pojištění dětí je nejdůležitější mít sjednáno:

  • Trvalé následky úrazu. Jedná se o nejdůležitější položku úrazového pojištění dětí a využijete ji v případě budování bezbariérového bydlení při částečně nebo plné ztrátě pohyblivost. Sjednáno by mělo být ideálně na 2 miliony korun, při plné invaliditě se pak bude vyplácet násobek pojistné částky, tedy 4 miliony Kč i více, dle tzv. stupně progrese.

  • Invalidita vzniklá úrazem. Částka může být vyplacena jednorázově, nebo může jít o měsíční platbu. Pokud si na péči o invalidní dítě najmete ošetřovatelku, budete potřebovat měsíčně 20 - 30 000 Kč. V případě umístění dítěte do ústavu budete měsíčně potřebovat zhruba 14 - 30 000 Kč.

  • Doživotní úrazový důchod. Ten by měl dosahovat ideálně výše 15 000 Kč. Tyto prostředky poskytují doživotní rentu a nahradí alespoň část obvyklého měsíčního příjmu.

  • Smrt úrazem. Tu je vhodné mít nastavenou zhruba na 300 000 Kč.

  • Příspěvek na operace při léčení úrazů. Může se jednat o výpomoc při potřebě provést zákrok v zahraničí.

  • Tělesné poškození následkem úrazu, tzv. bolestné.

V žádném případě nevybírejte úrazové pojištění jen podle jeho ceny. Ani zbytečně nepřiplácejte za úrazové pojištění dětí pro krytí krátkodobých rizik. Raději zainvestujte do pojištění, bez kterého by úraz dítěte měl zásadní dopad na celou rodinu (trvalé následky, invalidita).

Při vyšších rodinných úsporách není ani nutné uzavírat pojištění na denní odškodnění za úraz a ošetřování dítěte. Ani pojištění hospitalizace nepatří mezi nejdůležitější parametry smlouvy. Pobytem dítěte v nemocnici rodině nevznikají dodatečné náklady.

Mějte také na paměti, že úrazové pojištění dětí nekryje závažná onemocnění. Závažná onemocnění pokrývá životní pojištění.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.