porovnej24 logo
test

Proč jsou u nás drahé pohonné hmoty? Z čeho se skládá cena benzínu a nafty?

13. 2. 2023 | Aktualizováno: 15. 2. 2023
|
Délka čtení: 10 min.

Bez auta v domácnosti by byli mnozí z nás jako bez ruky. Dodavatelské řetězce jsou závislé na automobilové dopravě, průmysl nejede na sklad, ale všechny dodávky na sebe navazují. Proto je celá společnost silně závislá na vývoji cen pohonných hmot. V dnešním článku se proto podíváme, z čeho se skládá cena benzínu a nafty.

Prudký nárůst cen po zahájení vojenského konfliktu na Ukrajině nás nemile překvapil. Někteří ho sváděli výhradně na vysoké marže prodejních řetězců. To ale není jediná položka, z čeho se skládá cena benzínu. Někteří řidiči si dokonce začali kupovat pohonné hmoty do kanystrů. Zvýšená poptávka po pohonných hmotách vedla logicky k jejich dalšímu růstu a navíc vznikala obava z nedostatku paliv. Základní ekonomické zákony zafungovaly a ceny šly nahoru.

Z čeho se skládá cena benzínu?

Cena benzínu i nafty je dána pevnou a pohyblivou složkou. Zcela zjednodušeně můžeme říci, že ji ovlivňují tyto vstupy:

  • cena ropy a měnový kurz,

  • daně,

  • marže.

Na jednotlivé složky se podíváme blíže.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Víte, že typ paliva v autě také ovlivňuje cenu povinného ručení? Porovnejte si aktuální nabídky pojišťoven a najděte si tu nejlevnější:


1.) Cena základní suroviny – ropy

První položkou na seznamu, z čeho se skládá cena nafty a benzínu, je právě samotná základní surovina – ropa. Největší producenti ropy jsou Spojené státy, Saúdská Arábie a Rusko. Cena ropy v konečné částce tvoří zhruba asi 35 %.

Cena základní suroviny je dána aktuální poptávkou po ropě, situací v zemi těžby, místě zpracování i v zemích, kudy se přepravuje. Nemalý význam má i kvalita samotné suroviny. Ropa s nižším obsahem síry bývá dražší. Na ceny má vliv také aktuální měnový kurz koruny k americkému dolaru.

Aktuálně se cena ropy pohybuje okolo 80,2 dolarů za 1 barel. Po vypuknutí válečného konfliktu se postupně v březnu 2022 vyšplhala na 132,09 dolarů za barel, zatímco ještě v únoru 2022 byla na ceně 91,40 dolarů za barel.

2.) Daně

Daň z přidané hodnoty

Pohonné hmoty podléhají v České republice několika daním. První je daň z přidané hodnoty, která zdaňuje hodnotu vytvořenou v rámci ekonomické činnosti. V praxi se přidanou hodnotou rozumí rozdíl mezi cenou výstupu a cenou na vstupu. Přidaná hodnota, která se daní, je tedy hrubá marže. DPH u pohonných hmot patří do základní sazby a je 21 %.

Spotřební daň

Druhá daň je spotřební. Jde o pevnou složku, kterou neovlivňují výkyvy na komoditních burzách ani změny v obchodní politice distribučních řetězců. Je dána Směrnicí Rady 2003/96/ES, ve které je stanovena její minimální hodnota. Skutečnou spotřební daň si ale po splnění podmínky Evropské unie stanovuje každý stát podle vlastní politiky.

Směrnice Evropské unie stanovuje:

  • minimální spotřební daň na 1 litr nafty 0,33 eura,

  • minimální spotřební daň na 1 litr benzínu 0,359 eura.

V přepočtu se tak dostáváme u benzínu na minimální spotřební daň 9,01 korun a 8,29 korun u nafty. Česká republika si spotřební daň stanovuje v Zákoně č. 353/2003 Sb. (Zákon o spotřebních daních) § 48 Sazby daně z minerálních olejů:

  • 12,840 koruny za litr bezolovnatého benzínu,

  • 9,95 koruny za litr nafty.

3.) Marže

I marže se v konečné ceně objevuje několikrát. První marži si účtují rafinerie. Jde o marže a cenu za zpracování a dopravu ropy pro zpracovatele ropy a distributory. V České republice jsou rafinerie dvě, a to v Kralupech nad Vltavou (Unipetrol) a Pardubicích (Paramo).

Další je marže čerpacích stanic

Do konečné ceny, která na nás svítí z tabulí u benzinových stanic, se promítá ještě marže čerpacích stanic. Provozovatelé čerpacích stanic jsou také podnikatelé. Platí zaměstnance, pozemky, nájem, energie, zboží k prodeji na benzinové stanici a poskytují další servis jako restaurace, toalety a dalších mnoho položek. Cenu si benzinky určují podle umístění, konkurence, obchodní strategie. Za to si obvykle účtují marži 10 %

Z čeho se skládá cena benzínu a nafty – shrnutí

Jakou cenu představují jednotlivé položky v celkovém součtu?

Z čeho se skládá cena benzínu a naftyCena na 1 litr

Ropa Brent

12-16 Kč

Marže rafinerie

4-9 Kč

Marže čerpací stanice

1-3 Kč

Spotřební daň

12,84 Kč (benzín), 10,95 Kč (nafta)

DPH

6-8 Kč

Cena celkem

34-48 Kč

Další faktory ovlivňující cenu

Proč je nakonec nafta dražší než benzín? První příčina je v tom, že nafty se spotřebuje více než benzínu, a to zhruba v poměru 70:30. Nafta se používá i k topení. Další zásadní důvod je technologie zpracování ropy. Destilace je daný proces, při kterém se vyrábí jak nafta, tak zároveň vzniká i benzín. Pokud potřebujeme vyrobit více nafty, vyrobíme zároveň i více benzínu. Z dlouhodobě vyšší poptávky po naftě a nižší poptávky po benzínu pak vyplývá i vyšší cena nafty a nižší cena benzínu, a to především v topné sezóně.

Z čeho se skládá cena benzínu v jiných státech?

Podle celoevropského průměru patří Česká republika při tankování k levnějším místům v Evropě. Levněji je v Rumunsku, Polsku, Slovinsku, Slovensku. Dražší jsou např. v Dánsku a Švédsku. Rozdíly jsou jasně vidět v souvislosti se změnou politiky státu. V Polsku např. v první polovině roku 2022 snížili DPH z 23 na 8 %, zatímco u nás zůstala na hodnotě 21 %.  Od roku 2023 se její výše vrátila na původní výši a ceny se srovnávají.

Tip!

Věděli jste, že... v minulých letech mělo vliv na cenu také povinné přimíchávání biosložek do pohonných hmot. To však od 1.7.2022 skončilo a je jen dobrovolné.

Cena pohonných hmot je ovlivněna velkým množstvím faktorů. Promítá se do ní politika státu, přístup každé ze složek v dodavatelském řetězci, ale i celosvětový vývoj. Proto se není co divit, že se mění ze dne na den.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.