porovnej24 logo
test

Žádost o řidičský průkaz: Co s sebou a odpovědi na další často kladené otázky

2. 10. 2021 | Aktualizováno: 7. 10. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Absolvovali jste nedávno úspěšně autoškolu a po oslavách přemýšlíte, jak na žádost o řidičský průkaz a co s sebou? Nebo vás čeká výměna řidičáku po letech a nevíte, jaké jsou aktuální postupy při vyřizování řidičského průkazu?

Náš článek “Žádost o řidičský průkaz - co s sebou” vás provede postupem, jak a kde si zažádat o řidičský průkaz po autoškole, jak se provádí rozšíření řidičského průkazu, ale také jak si o řidičský průkaz zažádat online. Pokud už řidičský průkaz vlastníte, rozhodně si ho vezměte do rukou a zkontrolujte si jeho platnost. Není nic zbytečnějšího než pokuta za propadlé řidičské oprávnění. Výměna je přitom otázka chvilky.

autoškola

Žádost o řidičský průkaz co s sebou?

Seznam věcí, které potřebujete k žádosti

Na daném úřadě je potřeba předložit:

  • občanský průkaz (v případě ztráty občanského průkazu může být cestovní pas),

  • cizinec předkládá povolení k pobytu,

  • doklad o obvyklém bydlišti (potvrzení o přechodném bydlišti), pokud si jdete řidičák vyřídit v oblasti mimo své trvalé bydliště,

  • původní řidičský průkaz žadatele (pokud jej vlastníte a neztratili jste ho).

Formulář pro žádost o vydání řidičského oprávnění je k dispozici jen na místě, není možné stáhnout si jej z webu a předvyplnit doma. Žádost je z výroby opatřena evidenčním číslem a barkódem.

Do kategorie “žádost o řidičský průkaz co s sebou” už nepatří fotografie. Fotografii na řidičský průkaz si pořídí pracovník digitálně přímo na úřadu.

Žádost o řidičský průkaz pro nové řidiče

Žádost o řidičský průkaz: co s sebou po absolvování autoškoly? Kromě výše uvedeného je potřeba předložit:

  • posudek o zdravotní způsobilost,

  • čestné prohlášení, že řidičské oprávnění nebylo v jiném členském státě pozastaveno nebo odejmuto,

  • doklad o odborné způsobilosti (ne starší 6 měsíců).

V případě ztráty nebo krádeže řidičského průkazu je dobré doložit policejní protokol. Postupuje se dále stejně jako v případě výměny řidičského průkazu před uplynutím platnosti. Na úřadu se vystaví potvrzení o oznámení ztráty, odcizení, poškození nebo zničení řidičského průkazu, které žadateli umožňuje ve lhůtě 30 dní řídit vozidlo.

Tip!

Tip! Nezapomeňte, že kromě řidičského průkazu potřebujete mít k jízdě v autě i povinné ručení. To nejvýhodnější získáte porovnáním nabídek pojišťoven, stačí pár kliků:

oprávnění k řízení motorového vozidla

Poplatky a lhůty k vydání řidičáku

Kdy dostanete řidičský průkaz?

Lhůta pro vyřízení řidičského průkazu je 20 dní. Ve lhůtě do 5 pracovních dnů může být vydán řidičský průkaz pouze držiteli řidičského oprávnění, který si jej po výcviku a zkoušce rozšiřuje.

Poplatky, které zaplatíte

  • 200,- Kč při prvním udělení řidičského oprávnění,

  • 200,- Kč při rozšíření stávajícího řidičského oprávnění,

  • správní poplatek ve výši 700,- Kč při rozšíření stávajícího řidičského oprávnění (lhůta vydání řidičského průkazu do 5 pracovních dnů).

žádost online

Kde podat žádost o řidičský průkaz?

Řidičský průkaz je nutné vyřídit na registru řidičů osobně, zastoupení není možné. Řidičské průkazy se vyřizují na úřadech s rozšířenou působností, nemusí se tedy jednat o úřad v místě trvalého bydliště. Jde o stejný úřad, kde se vyřizuje uložení značek do depozitu.

Od úterý 1. června 2021 je možné oficiálně podat žádost o výměnu svého řidičského průkazu elektronickou cestou přes Portál občana. Tímto způsobem je možné vyměnit průkaz v případě uplynutí platnosti nebo blížícího se konce platnosti řidičského průkazu, ne však dříve než 90 dnů před koncem platnosti. Do Portálu občana je ovšem třeba mít zřízený přístup - (NIA ID, Mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita…). Podmínkou je také mít připojenu datovou schránku fyzické osoby.

lhůta na podání žádost

Do kdy podat žádost o řidičský průkaz?

Řidičské průkazy mají platnost 10 let. Po uplynutí platnosti nejste oprávněni řídit. O výměnu řidičského průkazu je možné požádat nejdříve 3 měsíce (90 dnů) před koncem platnosti. Na 5 let je omezen řidičský průkaz s oprávněním pro skupinu C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E, ostatní jsou s platností 10 let.

Vyřízení řidičského průkazu patří do kategorie těch jednodušších administrativních úkonů. Stejně tak i co s sebou na žádost o řidičský průkaz je poměrně nenáročné a obvykle není potřeba další zařizování. Do dalších kilometrů vám přejeme šťastnou cestu.

Tip!

Tip! Ačkoliv havarijní není povinné, je dost užitečné. Porovnejte během 2 minut havarijní pojištění a vyberte si nejvýhodnější právě pro vás.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.