porovnej24 logo
test

Zahradní architekt: Stojí za to si ho najmout?

31. 3. 2021 | Aktualizováno: 1. 4. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Nad zahradním architektem obvykle uvažují dvě skupiny lidí. První chce mít po ruce odborníka, který pomůže s naplánováním perfektní zahrady od prvního kopnutí do země. A druhá skupina se do zahrady už pustila sama a po pár pokusech zjišťuje, že má málo informací, začíná neustále znovu a zahradní architekt je vnímán jako záchrana.

Je jedno, do které skupiny patříte. Zahradní architekt je člověk, který vám může stát po boku od samých počátků plánování nové zahrady, ale umí pomoci i s rozpracovanou zahradou. Nicméně pokud začnete se spoluprací včas, vyhnete se opakovaným pokusům a omylům. Někdy stačí jen malé naťuknutí v podobně studie a plánu, jindy může pomoci s celým průběhem realizace nového zahradního prostoru. Rozhodující pro výběr dobrého zahradního architekta jsou dobré reference a pocit, že s vámi tento odborník souzní.

Co dělá zahradní architekt?

Zahradní architekt je člověk, který navrhuje prostorové řešení zahrad, ale také parků a další veřejné zeleně ve městech a obcích. Jeho prací je poznat prostor, navrhnout jeho členění a využití. Navrhne nezbytné terénní úpravy, případnou přípravu půdy, výběr a rozmístění rostlin. Dobrý zahradní architekt poradí i se závlahou a dohlídne nad realizací projektu. Zahradního architekta si můžete najmout pouze na základní studii a zbytek realizovat sami. Nebo mu můžete do rukou svěřit celý projekt a těšit se na výsledek.

Kdy si najmout zahradního architekta?

Pokud uvažujete nad pomocí odborníka na zahrady, začněte s jeho hledáním včas. Ideální doba, kdy by se měl podívat na váš pozemek, je moment, kdy je dokončená hrubá stavba. Pokud jste koupili již starší dům, který chcete rekonstruovat, tak si ho pozvěte, když máte ukončeny venkovní stavební úpravy. Pro sázení rostlin je ideální dobou jaro, ale to už by měly být hotové terénní úpravy a příprava půdy. Zahradní architekt by se tedy k vám měl podívat už někdy na podzim, aby byl čas na zpracování studie a přípravné práce.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Stojíte úplně na začátku a vybíráte pozemek pro váš vysněný dům a zahradu? Spočítejte si, na kolik by vás mohla vyjít nejlepší hypotéka na trhu.

Na co se vás zahradní architekt bude ptát

Před příchodem architekta si připravte nákres vaší zahrady v měřítku. V nákresu mají být zakresleny všechny hotové cestičky, parkovací plochy, ale také terénní nerovnosti. A promyslete si odpovědi na následující otázky, které vám architekt položí:

  • Jaké jsou vaše očekávání ohledně využití zahrady?

  • Jaká jsou přání všech členů rodiny, kteří budou zahradu využívat?

  • Chcete zahradu pouze k relaxaci, nebo má mít i užitkovou část, jejíž výpěstky budete využívat v kuchyni?

  • Kolik času chcete, či můžete, údržbě zahrady věnovat?

  • Inklinujete ke klasické péči o zahradu nebo spíše k přírodnímu způsobu?

  • Jaké prvky chcete v zahradě mít?

  • Máte nějaké preferované rostliny?

Co vám spolupráce se zahradním architektem přinese?

Cena prací zahradního architekta není zanedbatelná. Základní studie se pohybuje kolem deseti tisíc korun. Pokud budete chtít pomoc architekta po celou dobu realizace, připravte se na částku, která se bude pohybovat mezi 5 až 10 % z ceny celého projektu. Na druhé straně vám spolupráce s odborníkem přinese velké úspory času i peněz při realizaci. Vyhnete se věčným předělávkám, nákupům rostlin, které se vám sice líbí, ale ve vaší zahradě se jim nebude dařit, i zdlouhavému budování. Získáte jasný plán postupu. Výsledkem pak bude zahrada, která je nejen krásná, ale hlavně splňuje vaše představy a požadavky.

Tip!

Tip! Vybírejte zahradního architekta, se kterým si lidsky sednete. Dobrý architekt nikdy nediktuje. Pouze radí a je partnerem, stejně jako interiérový designér či architekt domu.

Najmout si zahradního architekta je vždy dobrá volba. Umí výrazně zkrátit cestu za vysněnou zahradou, ale také ušetřit peníze, které by vás neustálé přebudování prostoru stálo. I z malé zahrady pomůže vykouzlit prostor s mnoha zákoutími, které využijí jednotliví obyvatelé domu.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?