porovnej24 logo
test

Zdravotní a sociální pojištění 2021

16. 2. 2021 | Aktualizováno: 16. 2. 2021
|
Délka čtení: 12 min.

Zdravotní a sociální pojištění bývá pro někoho jen položkou na výplatní pásce, o kterou se příliš nezajímá. Prakticky stačí informace, že o tuto částku dostane na výplatě méně. Podívejme se, jak zdravotní a sociální pojištění funguje, k čemu je a jak se určuje výše této platby včetně aktuálních vyměřovacích základů na zdravotní a sociální pojištění 2021.

Zdravotní a sociální pojištění 2021 je povinná daň. Platí ji za zaměstnance zaměstnavatelé. Část strhávají ze zaměstnancova platu, druhou část za zaměstnance platí zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné platí sociální a zdravotní pojištění v rámci povinných záloh, které se po odevzdání daňového přiznání vyúčtují podle skutečných příjmů a výdajů. K čemu ale tato povinná pojištění slouží a proč je platíme?

Co je sociální pojištění?

Sociální pojištění nebo také pojistné na sociální zabezpečení je založeno na pravidelně placeném příspěvku do státní kasy. Tyto platby jsou dále využity na udržení důstojných podmínek všech občanů České republiky. Pomáhají tedy lidem v době chudoby, nezaměstnanosti, nemoci, ve stáří nebo např. invaliditě.

Peněžní prostředky vybírá Česká správa sociálního zabezpečení na základě zákona číslo 589/1992 Sb. (Zákon České národní rady o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti).

Platby na sociální pojištění zahrnují příspěvek na:

  • nemocenské pojištění (OSVČ si ho mohou platit dobrovolně)

  • důchodové pojištění

  • příspěvek na státní politiku zaměstnanosti

Co je zdravotní pojištění?

Zdravotní pojištění je také zákonné pojištění, tedy jeho placení je ze zákona povinné. Z plateb na toto pojištění je plně nebo částečně hrazena zdravotní péče poskytnutá pojištěnci. Jsou z něj hrazené lékařské úkony, léky a zdravotnický materiál. Rozsah poskytované zdravotní péče je dán zákonem č. 48/1997 Sb. (Zákon o veřejném zdravotním pojištění).

Ze zdravotního pojištění se platí např. také léčba pracovních úrazů. Na straně druhé jsou pak činnosti, které je vhodné připojistit speciálním úrazovým pojištěním.

Kdo platí zdravotní a sociální pojištění?

Sociální pojištění mají povinnost platit:

  • zaměstnanci

  • zahraniční zaměstnanci

  • zaměstnavatelé

  • osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ)

  • osoby dobrovolně přihlášené k důchodovému pojištění

    Za zaměstnance odvádí povinné sociální pojištění zaměstnavatel. Toto provede srážkou ze mzdy a zaměstnanec dostane výplatu už o tuto částku očištěnu. Případné neplacení pojistného nejde k újmě zaměstnance a není tím dotčeno jeho právo na pomoc např. v nezaměstnanosti.

Zdravotní pojištění si platí:

  • zaměstnavatel

  • zaměstnanci

  • osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ)

Stát platí zdravotní pojištění za:

  • děti

  • studenty

  • registrované nezaměstnané

  • důchodce

Pokud nepatříte ani do jedné z těchto skupin, musíte si zdravotní pojištění hradit sami jako osoba bez zdanitelných příjmů.

Sociální pojištění 2021

Sociální pojištění pro zaměstnance

Zaměstnanci odvádí prostřednictvím srážek ze mzdy na sociální pojištění 2021 ze svého měsíčního hrubého platu 6,5 %. Sociální pojištění za zaměstnance dosahuje ale celkové výše 31,5 % ze mzdy, z toho 6,5 % platí zaměstnanec, zbytek zaměstnavatel.

Sociální pojištění pro OSVČ

OSVČ si platí sociální pojištění ve formě pravidelných měsíčních záloh. Tyto zálohy se mění každý rok a každý rok se také vyúčtovávají v závislosti na příjmech a výdajích. Do konce dubna má každá OSVČ povinnost podat Přehled o výdajích a příjmech, na základě kterého se vypočtou zálohy na následující rok.

Minimální měsíční výše záloh na sociální pojištění 2021 je 2 588 Kč pro OSVČ s hlavní činností. Za rok 2020 je minimální výše záloh 2 544 Kč. Na druhé straně je pak maximální roční vyměřovací základ, který na rok 2021 činí 1 701 168 Kč. Pokud ho OSVČ přesáhne, žádné pojištění nad rámec platit nemusí.

U vedlejší činnosti je stanovena minimální měsíční záloha na sociální pojištění 2021 na 1 036 Kč. V případě, že je samostatně výdělečná činnost pouze vedlejším zdrojem příjmů, nemusí OSVČ v prvním roce odvádět vůbec žádné zálohy na sociální pojištění. Na konci měsíce dubna musí ale doložit Přehled příjmů a výdajů za minulý rok.

Kompletní informace k výpočtu naleznete na webu ČSSZ.

Zdravotní pojištění 2021

Zdravotní pojištění pro zaměstnance

Zaměstnavatel za své zaměstnance odvádí zdravotní pojištění prostřednictvím srážky ze mzdy. Zdravotní pojištění za zaměstnance se platí ve výši 13,5 % z hrubé mzdy (4,5 % se strhává ze mzdy, 9 % připlácí zaměstnavatel jako vedlejší náklady práce).

Zdravotní pojištění pro OSVČ

OSVČ si platí na zdravotní pojištění zálohy. Jejich výši stanoví zdravotní pojišťovna podle podaného Přehledu příjmů a výdajů. Pokud vyjdou OSVČ při hlavní činnosti podle výpočtu v přehledu zálohy nižší než je stanovena záloha minimální, platí se zálohy minimální. U vedlejší činnosti OSVČ je možné platit zálohy i nižší než minimální. V prvním roce nemá OSVČ vedlejší povinnost hradit zálohy na zdravotní pojištění.

Osobě samostatně výdělečně činné se jako vyměřovací základ počítá 50 % rozdílu mezi příjmy a výdaji za daný rok. Minimální měsíční výše pojistného pro OSVČ pro rok 2021 je 2 393 Kč. Za rok 2020 to bylo 2 352 Kč. Maximální výše záloh na zdravotní pojištění není stanovena.

Kdy se platí zdravotní a sociální pojištění?

Kdy se platí sociální pojištění?

Sociální pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel pravidelně za každý kalendářní měsíc, a to od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. OSVČ odvádí zálohy za daný kalendářní měsíc. Zálohy jsou splatné od prvního do posledního dne tohoto měsíce.

Kdy se platí zdravotní pojištění?

Zaměstnavatelé musí zdravotní pojištění uhradit od 1. do 20. dne v kalendářním měsíci. OSVČ hradí zdravotní pojištění do 8. dne v měsíci, který následuje po měsíci, za které pojistné náleží.

Příklad: pojistné za leden musíte zaplatit do 8. února.

Kde se platí zdravotní a sociální pojištění?

Kde se platí sociální pojištění?

S účinností od 1. 6. 2020 byly zákonem č. 255/2020 Sb. na všech OSSZ zrušeny hotovostní pokladny. Od tohoto data už není možné platit pojistné ani zálohy na sociální pojištění v hotovosti. Správná čísla účtů pro platbu pojistného jsou uvedena na webových stránkách ČSSZ v sekci Kontakty.

Kde se platí zdravotní pojištění?

Pojistné na zdravotní pojištění se platí na bankovní účet určený pojišťovnou. Některé pojišťovny přijímají i platby kartou. Ověřte si tuto skutečnost u své zdravotní pojišťovny. Ke správnému číslu účtu je potřeba zadat kategorii (platíte jako OSVČ, zaměstnavatel, nebo jde o penále) a kraj. Např. u VZP naleznete informaci na jejich webu.

Ačkoliv představuje zdravotní a sociální pojištění výdajovou položku na našich výplatních páskách, která se nám na první pohled nemusí líbit, je pro stát a zdravotní pojišťovnu tento příjem důležitý. Sami si tyto prostředky totiž také vybereme, jen v jiném čase a v jiné formě.

Např. když za pět let budeme potřebovat akutní operaci slepého střeva a lékař nám po ní nařídí dlouhodobou neschopenku. Bez zdravotního pojištění bychom si operaci platili z vlastního a v době pracovní neschopnosti bychom nedostali nemocenskou. Koneckonců díky zdravotnímu pojištění bývají i některé plastické operace hrazeny ze zdravotního pojištění.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.