porovnej24 logo
test

Ztráta občanského průkazu: Co dělat? Kde ztrátu nahlásit? Kolik zaplatím?

5. 4. 2022 | Aktualizováno: 8. 4. 2022
|
Délka čtení: 14 min.

Člověku se na moment zastaví dech a šokovaně zírá do peněženky, která je sice napěchovaná penězi, ale chybí v ní jeden z nejdůležitějších dokumentů. Ztráta občanského průkazu sice není příjemná, ale pokud znáte vhodný postup pro tuto situaci, nemusí to být konec světa.

Občas stačí minuta nepozornosti a zapomenutá peněženka na baru i ztráta občanského průkazu je tu. Na absenci občanky většinou ale přijdete až o několik hodin později, kdy zoufale přemítáte, kde jste jej mohli nechat. Než jeho ztrátu nahlásíte, zaměřte se na tyto kroky, které vám můžou dopomoct k jeho nalezení.

ztráta občanky

Co dělat, když ztratím občanku?

1.) Zachovejte klid

Projděte si v duchu všechny situace z dnešního (nebo předešlého) dne, kdy jste peněženku používali. Zaměřte se na neobvyklé situace, protože ty většinou stojí za většinou ztrát - nebyli jste náhodou u lékaře, na úřadě nebo na poště, kde jste peněženku a doklady vytahovali? Pokud ano, obejděte tyto instituce a poptejte se, zda někdo váš průkaz nenašel u přepážky.

2.) Prohledejte kapsy

Ztráta občanského průkazu může být zapříčiněna tím, že jste si tento dokument v roztržitosti strčli do kapsy bundy, nebo do boční kapsy kabelky nebo batohu.

3.) Vyzkoušejte sílu sociálních sítí.

Přidejte se do lokálních skupin na Facebooku (například Letenská parta, Olomoučáci, Brňáci, atd.). V těchto skupinách se často objevují oznámení lidí, kteří našli na ulici něčí doklady.

Tip!

Tip! Ztratili jste celou peněženku? Pořiďte si novou ve svém oblíbeném obchodě a dostaňte až 50 % zpět! Cashbacky na peněženky teď najdete například na:

* AboutYou.cz - až 15 % z nákupu zpět

* Eobuv.cz - až 8 % z nákupu zpět

* ZOOT.cz - až 8 % z nákupu zpět

ztráta občanského průkazu

Ztráta občanského průkazu - kde ji nahlásit?

Pokud výše zmíněné rady nepomůžou a váš doklad nemůžete nikde najít, je potřeba začít jednat. Tuto skutečnost musíte nahlásit na příslušném úřadě, aby byl doklad zneplatněn a nikdo jej nemohl zneužít (o krádeži identity se dočtete v poslední části tohoto článku). Úřady bývají otevřené bohužel jen v pracovní dny a to jen v úřední hodiny. O víkendu tak budete mít smůlu.

Místa, kde nahlásit ztrátu občanského průkazu

Kde se hlásí ztráta občanského průkazu? Můžete tak učinit na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností, nebo na matričním úřadě. Pokud se nacházíte v Praze, ztrátu lze nahlásit na kterémkoliv úřadě městské části 1 až 22. V případě, že vám byl průkaz ukraden, existuje možnost nahlášení na policii.

Pokud nejste v hlavním městě, zřejmě využijete možnosti nahlášení na obecním úřadě obce z rozšířenou působností. Kde takový úřad najít? V České republice se jich nachází celkem 205. Tabulka uvádí obce s rozšířenou působností ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Seznam těchto obcí ve zbytku republiky naleznete zde.

KrajOkresObce s rozšířenou působností

Středočeský

Benešov

Benešov, Vlašim, Votice

Beroun

Beroun, Hořovice

Kladno

Kladno, Slaný

Kutná Hora

Kutná Hora, Čáslav

Mělník

Mělník, Kralupy nad Vltavou, Neratovice

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště

Nymburk

Nymburk, Poděbrady, Lysá nad Labem

Praha-východ

Říčany, Brandýs nad Labem

Praha-západ

Černošice

Příbram

Dobříš, Příbram, Sedlčany

Rakovník

Rakovník

Jihomoravský

Blansko

Blansko, Boskovice

Brno-město

Brno (Dominikánské náměstí 1)

Brno-venkov

Ivančice, Pohořelice, Kuřim, Rosice, Šlapanice, Tišnov, Židlochovice

Břeclav

Břeclav, Hustopeče, Mikulov

Hodonín

Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou

Vyškov

Bučovice, Slavkov u Brna, Vyškov

Znojmo

Znojmo, Moravský Krumlov

Nahlášení ztráty občanského průkazu online

Do nedávna tato možnost ještě neexistovala, nyní však můžete zprocesovat nahlášení ztráty občanského průkazu online na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Elektronické nahlášení musí obsahovat:

  • jméno a příjmení

  • datum narození

  • trvalý pobyt

Bližší informace a pravidelné aktualizace k digitalizaci najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra.

Tip!

"Od 2. srpna 2023 bude možno ohlásit ztrátu, odcizení nebo nebezpečí zneužití občanského průkazu rovněž prostřednictvím elektronické apllikace pro ohlašování ztráty, odcizení nebo nebezpečí zneužití občanského průkazu. (Bude se jednat o samoobslužný portál)," uvádí Ministerstvo vnitra.

Co se stane po nahlášení ztráty?

Na úřadě zaznamenají ztrátu vašeho průkazu do své evidence. Tento neplatný průkaz je zanesen do databáze Ministerstva vnitra, aby se předešlo jeho zneužití. Po nahlášení vám vydají potvrzení o občanském průkazu. Toto potvrzení slouží jako dočasný občanský průkaz, než vám vydají novou občanku. Jedná se sice o dočasnou náhradu za občanský průkaz, ovšem neobsahuje vaši fotografii a další potřebné náležitosti, tudíž s ním nemůžete dělat takové úkony, kde je nutné průkaz mít, například:

  • vyzvednutí doporučeného dopisu na poště

  • vycestování do zahraničí

Co dělat, když se ztracená občanka znovu najde?

A co můžete dělat, když poté váš ztracený občanský průkaz najdete? V tom případě už jej nemůžete začít znovu používat, protože nahlášením jeho ztráty se tento průkaz stává neplatným.

ztráta občanského průkazu

Kolik stojí občanský průkaz?

Vydání občanky do 30 dnů

Při ztrátě průkazu máte povinnost zažádat si o vyřízení nového do 15 pracovních dnů. Běžná lhůta pro jeho vydání je 30 dnů a zaplatíte za něj poplatek 200 Kč. Návštěva úřadu vás spíš ujistí v názoru, že jde o pokutu.

Expresní vydání občanky

Co když ale nemůžete čekat tak dlouho? Například v situaci, kdy co nevidět odjíždíte na zahraniční dovolenou, pro vás měsíční čekací lhůta bude příliš dlouhá. V takovém případě můžete požádat o vyřízení ve zkrácené lhůtě, avšak připlatíte si za to. Vyřízení občanského průkazu do 5 pracovních dnů vás vyjde na 500 Kč, a za vybavení do 24 hodin zaplatíte 1000 Kč.

Občanský průkaz - ceník

Všechny ceny za vydání nového občanského průkazu najdete v této tabulce:

PoložkaCena

Cena za vydání občanského průkazu ve lhůtě 30 dnů

200 Kč

Vydání občanského průkazu ve lhůtě 5 dnů

500 Kč

Vydání občanského průkazu ve lhůtě 24 hodin

1000 Kč

Opakovaná ztráta občanského průkazu

až 10 000 Kč

peněženka

Ztráta občanky a krádež identity

S jakými problémy se můžete setkat?

Proč byste měli ztrátu tohoto dokumentu nahlásit do nejdřív? Na vaši občanku si totiž někdo může:

  • vzít úvěr

  • založit firmu

  • spáchat trestnou činnost

Spousta úvěrových společností totiž umožňuje sjednání půjčky přes internet, tudíž podvodníkovi stačí nahrát fotku vašeho občanského průkazu a vyplnit údaje o půjčce. Takto jsou poskytovány především půjčky nižších rozsahů (do 20 000 Kč). U vyšších částek je většinou potřeba osobní schůzka, nebo doložení dvou dokladů totožnosti.

Přestože se online půjčování týká spíše menších objemů půjček, podvodník vás může dostat do problémů tím, že si půjčí menší částky u několika firem, tudíž výsledný dluh výrazně naroste.

Tuto situaci poznáte tak, že vám za pár měsíců od ztráty průkazu začnou chodit dopisy s výzvami ohledně uhrazení dluhu z půjčky, kteriu jste si  nikdy nevzali. V takovém případě je důležité vaši nevinu dokázat povrzením o ztrátě občanského průkazu, který vám  vystavil příšlušný úřad tehdy, když jste mu ztrátu nahlašovali.

Co dělat?

V případě, že se vám taková situace stane, začněte s úvěrovou firmou komunikovat co nejdříve a předložte důkazy, že jste si půjčku nevzali. Ukažte jim potvrzení o ztrátě občanského průkazu a obraťte se na policii s podáním trestního oznámení na neznámého pachatele.

V tomto případě máte poměrně široký prostor pro argumentaci - úvěrová firma by musela dokázat, že o půjčku bylo zažádáno z vašeho emailu nebo vaší IP adresy. Policie má rovněž šanci pachatele dopadnout díky bankovnímu účtu, který uvedl v žádosti o půjčku.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.