Zpět na všechny pojmy
Spotřebitelský úvěr je, jak už název přímo napovídá, úvěr určený pro spotřebitele (jednotlivce). Jedná se o půjčku pro nepodnikatelské účely. Obvykle je účel tohoto úvěru nákup spotřebního zboží, vybavení domácnosti, automobilu, ale i dovolené. Pro nákup nemovitosti se obvykle využívá jiný typ úvěru - hypotéka, která se schvaluje na vyšší částky, než spotřebitelský úvěr.
Spotřebitelský úvěr může a nemusí být spojen se zástavou, ručením. Pokud je spotřebitelský úvěr spojený s požadavkem zástavy, musí klient ručit movitou či nemovitou věcí, nebo se domluvit s nějakým ručitelem.
Věřitel, který poskytuje spotřebitelský úvěr, získává za svou ochotu úrok. Ten se platí obvykle jednou měsíčně společně se splátkou jistiny. Měsíční splátky bývají splatné vždy ke konkrétnímu dni v měsíci. Počet splátek závisí na půjčené částce, možnostech klienta, ale i produktovém nastavení úvěrové společnosti.
Spotřebitelský úvěr poskytují klasicky bankovní instituce, ale poměrně často také nebankovní společnosti. Stále ještě čerstvou neokoukanou novinkou je spotřebitelský úvěr, ve kterém skupina lidí půjčuje danému spotřebiteli. Společnost v takovém případě vystupuje jen jako zprostředkovatel. Úrokové sazby spotřebitelského úvěru jsou aktuálně velmi variabilní. Spotřebitelský úvěr můžete získat za 3 %, ale třeba i 20 %. Proto je potřeba nabídky porovnávat, ale opravdu se vším všudy. Úroková sazba je důležité kritérium, ale jsou i další.
U spotřebitelského úvěru je potřeba, aby si klient vyžádal, pokud mu nejsou přímo předány, informace o veškerých poplatcích spojených s úvěrem a jeho vedením (objevit se mohou poplatky za vyřízení úvěru, vedení úvěrového účtu, ale i poplatky ještě před zřízením úvěru). Vhodné je soustředit se i na poplatky za předčasné splacení úvěru. Je vhodné sledovat nejen úrokovou sazbu, ale především RPSN, která o skutečné nákladovosti úvěru řekne více.
Spotřebitelský úvěr se řídí zákonem číslo 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru.