porovnej24 logo
test

Státní dluhopisy 2021: Vyplatí se po nich sáhnout?

18. 10. 2021 | Aktualizováno: 22. 10. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Jsou státní dluhopisy 2021 spíše prostředkem ochrany peněz před inflací na krátkou dobu, nebo od nich můžeme čekat i zajímavý výnos? Kdy je vlastně dobré nakupovat státní dluhopisy, a kdy je lepší sáhnout po jiné alternativě.

V současné době jsou emitovány tzv. Dluhopisy Republiky. Jsou to klasické státní dluhopisy, které dostaly nový název. Státní dluhopisy 2021 jsou vydávány ve dvou různých podobách a jsou určeny pro soukromé fyzické osoby, které mají zájem o nákup dluhopisů. Institucí, která je emituje, je Ministerstvo financí ČR. Otázkou je, zda jsou státní dluhopisy výhodným investičním nástrojem.

Státní dluhopisy 2021

Od 20. září běží už 13. upisovací období, ve kterém můžete nakoupit státní dluhopisy 2021. Toto období končí letos den před vánoci, tj. 23. prosince 2021. Prostřednictvím státních dluhopisů si stát od lidí půjčuje peníze a zavazuje se jim za to zaplatit určitý výnos. Výnosem je úrok a jeho výše závisí na typu dluhopisu, který se rozhodnete nakoupit. Všechny státní dluhopisy 2021 jsou šestileté a dají se z části nebo celé předčasně splatit.

Typy státních dluhopisů 2021 a jejich podmínky

V tomto období emituje Ministerstvo financí ČR reinvestiční a protiinflační dluhopisy. Jejich základní parametry jsou stejné, stejně jako období jejich platnosti. Výnos není vyplácen v průběhu platnosti, ale reinvestován. Odlišnosti najdeme pouze u velikosti výnosu, který slibují.

Reinvestiční státní dluhopisy 2021

Mají pevně stanovené roční výnosy, které začínají na 0,5 % ročně a každý rok se zvyšují, až poslední šestý rok dosáhnou 3 %. Průměrný výnos je u reinvestičních dluhopisů tedy 1,8 %.

Státní protiinflační dluhopisy 2021

Tyto dluhopisy mají výnos, který reflektuje každoroční vývoj spotřebitelských cen, tedy inflaci. Výnos je pro každý rok stanovován zvlášť podle aktuálního vývoje. U nich stát neslibuje žádný výnos navíc, jak tomu bývalo v minulosti.

Tip!

Věděli jste, že... jsou státní dluhopisy 2021 osvobozeny od daně z výnosu. Tato výjimka platí od 31. 12. 2020.

Jak si můžete pořídit státní dluhopisy?

Jsou v podstatě dvě cesty. Můžete se vydat na některou z poboček České spořitelny nebo ČSOB, které jsou prostředníky mezi Ministerstvem financí ČR a lidmi, kteří si chtějí státní dluhopisy pořídit.

Druhou možností je pořízení dluhopisů online cestou. Zde ale potřebujete eObčanku a eIdentitu. Nákupem vás krok za krokem provede Příručka investora, která vydává Ministerstvo financí ČR.

Vyplatí se nákup státních dluhopisů?

Pokud berete státní dluhopisy jako prostředek k uchování hodnoty peněz, které budete v krátké době (do 6 let) potřebovat, pak se jejich nákup vyplatí. V tomto případě doporučujeme soustředit se především na státní protiinflační dluhopisy 2021. Současný vývoj inflace k tomu logicky vede. Státní dluhopisy jsou dobrou součástí kvalitně diverzifikovaného investičního portfolia.

Uvažujete-li o státních dluhopisech, jako o spoření pro děti či vnoučata, zastavte se. Jsou zajímavější nástroje dlouhodobého střádání pro děti. Začít můžeme u stavebního spoření, ale pokračovat lze k podílovým fondům a dalším investičním nástrojům. Podobně je to, pokud víte, že peníze nebudete v následujícím období, které bude delší než 6 let, potřebovat. Opět jsou zde jiné nástroje, které se lépe hodí k dlouhodobému investování.

Jak funguje předčasný výběr?

Předčasné ukončení je možné a bez poplatku ho lze provézt elektronickou cestou. Pokud budete žádat o předčasný výběr přes prostředníka, zaplatíte poplatek. Do 500 000 ks dluhopisů může jeden vlastník k jednomu datu vybrat vše. Nad toto množství může vybrat 500 000 ks a k tomu polovinu dluhopisů, které má nad 500 000 ks.

  • Vlastník č. 1Vlastník č. 1 – Má 500 000 ks dluhopisů. Může k jednomu datu vybrat vše.

  • Vlastník č. 2Vlastník č. 2 – Má 1 000 000 ks dluhopisů. K jednomu datu může vybrat maximálně 750 000 ks.

Spoření obecně je poměrně široká problematika a vždy je dobré poradit se s odborníkem. Mezi základní nástroje patří spořicí účty, stavební spoření, penzijní spoření, a pak poměrně široká paleta investičních nástrojů.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.