Co by mělo umět 1 – 12 měsíční miminko?
Čekáte přírůstek do rodiny, nebo už máte novorozence doma, a jste zvědaví, kdy můžete čekat první úsměv, přetočení na bříško, lezení po čtyřech? Pojďme se podívat, co by mělo umět vaše několikaměsíční miminko a kdy od něj konečně můžete čekat první krůčky.
Především si musí rodiče ještě před příchodem z porodnice uvědomit, že každé miminko je jiné a mé jiné tempo vývoje. Co zvládne jedno 6 měsíční miminko, to jiné dítě zvládne třeba až v devíti měsících. Přitom je vše naprosto v pořádku a není to důvod k nervozitě. Nemá smysl srovnávat ho s jinými dětmi. Je vhodné zmínit jakékoliv obavy dětskému lékaři při pravidelné návštěvě poradny. Často se také říká, že kluci jsou línější a dávají si načas. Chodit začínají až po prvních narozeninách.
Co by mělo umět měsíční miminko?
Od měsíčního drobka byste toho neměli ještě moc čekat. Změna prostředí z ohraničeného prostoru, kde bylo miminko schoulené, do neomezeného prostoru je pro něj velkou změnou. Hlavní péče by se měla soustředit na spánek a kojení. Podívejte se, byste už měli mít doma připravené před příchodem z porodnice.
I přesto, že drží ručičky i nožky u těla, přetáčejte mimčo třeba při přebalování na bříško, aby mohlo cvičit a zpevňovat krční svaly.
Věděli jste, že... Miminko podle názoru odborníků pozná už po narození hlas svojí mámy a ostatních blízkých, proto na miminko mluvte. Hračky ho ale ještě nezaujmou, nemá ještě řádně posílené oční svaly.
Co má umět 2 měsíční miminko?
I přesto, že miminku v tomto období jde stále jen o spánek a mléko, už se u něj objevuje první úsměv. Pomocí úsměvu vás umí 2 měsíční miminko naprosto odzbrojit a to je chvíle, kdy mu odpustíte i některou z probdělých nocí. Také se za vámi dívá a reaguje na váš hlas.
Miminko ve dvou měsících rozevře dlaně a snaží se uchopit zajímavou hračku, ale nedaří se mu to. Dokáže projevit radost z činnosti, kterou má rádo. Očima miminko sleduje zajímavou hračku. Dále trénujte ležení na bříšku a držení hlavičky. Vydrží to však jen několik vteřin.
začíná kontrolovat pohyby rukou a nohou
chvíli udrží malý předmět
několik vteřin dokáže mít hlavu nad podložkou
postupně mizí jednotlivé reflexy – Moroův i uchopovací
umí se usmát a také dokáže úsměv opětovat
sleduje svoje prsty, hraje si s rukama
snaží se uchopit předměty, ale nedaří se mu přesně je trefit
brouká
pohybuje očima a hledá aktivně zdroj zvuku
pozoruje gesta a řeč lidí
náladu vyjadřuje pohyby rukou a nohou
Co umí 3 měsíční miminko?
3 měsíční miminko se za zajímavou hračkou dívá nejen očima, ale otáčí za ní i hlavičku. Na bříšku to miminko už baví a je v této pozici stabilní. V poloze na břiše se dokáže vzepřít a natáhnout ruce a mít hlavu vztyčenou. Zajímavý je objev ruky rukou. Zjistí, že rukou se dá objevovat a také být objevován. Super jsou taky ruce v puse. Ve 3 měsících už dokáže mít ruce i nohy volně, nikoliv přitisknuté k tělu. I pohyby rukama a nohama jsou plynulejší a nejsou nejisté a trhavé novorozenecké.
fixuje předmět zrakem (oběma očima)
začíná aktivně broukat – reakce na lidskou řeč
dokáže najít zdroj zvuku
opírá se o předloktí a udrží hlavičku o chvilku déle
udrží tělíčko v jedné ose
Co má umět 4 měsíční miminko?
V tomto období přichází první přetočení na bříško. Miminko tak dlouho na zádech zkouší přehodit nohy, až se mu podaří doplnit pohyb i s hlavou a přetočení je na světě. Tato zkušenost se mu bude líbit tak, že ji bude zkoušet stále dokola.
Pozor na pády z přebalovacího pultu. Zpátky se miminko navíc přetočit neumí. Někdy dá vědět pláčem, že si chce od polohy na bříšku odpočinout, jindy se mu podaří přepadnout zpět na záda. Což může skončit úderem do hlavičky.
V leže na zádech otáčí hlavu různými směry, nebojí se ani záklonu, ten ale nepodporujte. Dáte-li před 4 měsíční miminko hračky, nebo je pověsíte na hrazdu, bude se snažit do nich trefit a rozhoupat je. Zásahy to budou zatím náhodné. Bude z nich mít ale radost a smích je u miminka v tomto období důležitou emocí. Má zájem o okolní svět a snaží se na sebe právě smíchem upoutat pozornost.
zvládá koordinaci oko – ruka
stále více se usmívá
již dobře ovládá pohyby hlavy
hlavičku udrží a otáčí ji na všechny strany
první přetočení na bříško
na břiše se dítě učí sahat po různých předmětech
Co má umět 5 měsíční miminko?
5 měsíční miminko si už vezme do ruky hračku a postupně zdokonaluje svůj úchop. Je aktivní i na bříšku. Na břiše si dá do boku nohu a otočí se tak na bok, zvládne i boční vzpřímení hlavičky. Umí se také zvednout na rukou, přičemž se opírá o stehna. Můžete také vidět “letadýlko”, při kterém miminko upaží v poloze na bříšku ruce, nohy zanoží a propne zádíčka.
rádo se přetáčí na břicho
uchopování ručiček se stává záměrným
za pomoci se dokáže přitáhnout do sedu
pozná pokárání nebo pochválení
brouká si a hlasitě se směje
Tip! Pokud chcete miminku pořídit nové hračky, knížky, skládačky, autíčka na písek a další věci, můžete tak učinit přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Zajímavé cashbacky na hračky pro kojence teď najdete např. na:
* AgatinSvet.cz - 11 % z nákupu zpět
* Feedo.cz - až 5 % z nákupu zpět
* Bambule.cz - 5 % z nákupu zpět
Co umí 6 měsíční miminko?
6 měsíční miminko upevňuje vzpřímení na bříšku. Miminka se pouští do plazení a bývají v tom opravdu rychlé. Pokud se plazí odrazem jen jedné nohy, bývá vhodné podpořit i odraz druhou nohou. Hračku si dítě předává z jedné ruky do druhé, hračku zkoumá a zjišťuje, že je z různých stran různá. Dítě má v tomto období silnou potřebu vazeb na rodiče. K tomu ale zkouší navazovat kontakty i s jinými osobami.
zlepšuje jemnou motoriku
vyslovuje kombinace samohlásek a souhlásek
reaguje na své jméno
vyjadřuje nespokojenost
více pozoruje samo sebe
přenáší váhu na obě nohy
začíná pociťovat takzvanou separační úzkost
přesouvá se po bříšku z místa na místo
zkoumá své okolí ústy
Věděli jste, že... Miminka zkoumají svět ústy, protože ústa mají více nervových zakončení a jsou proto mnohem citlivější než ostatní části těla. Děťátka používají ústa k tomu, aby se víc dozvěděla o světě kolem.
Co umí 7 měsíční miminko?
V sedmi měsících se miminko dokáže bezpečně obrátit z bříška na záda. Raději čas tráví ale akčně na bříšku. V této pozici dokáže rotoval kolem dokola a dosáhnout na cokoliv, co leží v jeho dosahu, pokud si to při tomto pohybu ovšem neodkopalo vlastní nohou.
Zvedá se na všechny čtyři a v této pozici zkouší pružit. Posiluje si tak svaly, aby mohlo lézt po čtyřech. I toto učení bývá doprovázeno pády, když se na všech čtyřech rozhoupe a převáží dopředu. Pokud se miminko do lezení nepustí, zkuste ho to učit vhodným polohováním např. cvičením s overballem.
Pokud je na zádech, vyhledává společnost svých nohou. V tomto období jsou to super parťáci na hraní a ochutnávání. V rámci komunikace dobře funguje hra “udělej pápá”, “paci paci pacičky”.
suverénně přebírá hračku z ručky do ručky
v oblibě má hru o „ochutnávání“ nožiček
bez problémů zvládá hru s hračkou na bříšku
dokáže se opřít o obě, v loktech natažené ručičky
může se pokusit o plazení
bezpečně se obrátí z bříška na záda
Pozor! Většinou se děti začínají točit výhradně na jednu stranu, ale neměly by u tohoto směru zůstat a do dvou týdnů by měly zvládnout i točení za druhou rukou.
Co umí 8 měsíční miminko?
Miminko, kterému je 8 měsíců, si obvykle dokáže sednout, zatím je to jen šikmý sed s oporou jedné ruky. V 8 měsících už miminko obvykle leze po čtyřech. Rádo si povídá, což zatím vypadá tak, že opakuje některé slabiky. Také se u něj projevuje úzkost z cizích lidí a chce být v bezpečí u rodičů.
sedí úplně bez držení s oporou jedné ruky
v poloze na bříšku už dlouho nevydrží
schované hračky hledá na stejném místě
reaguje na otázky
první známky lezení po čtyřech
Věděli jste, že... Na první chodítko nemusíte spěchat. Spousta rodičů má na svá dítka vysoké nároky, ale pokud ještě samo neudrží osu těla vzpřímenou, je na chodítko, hopsadlo a ostatní „pomůcky“ určené pro děti ještě brzy. Na první chodítko nemusíte spěchat. Spousta rodičů má na svá dítka vysoké nároky, ale pokud ještě samo neudrží osu těla vzpřímenou, je na chodítko, hopsadlo a ostatní „pomůcky“ určené pro děti ještě brzy.
Co dělá 9 měsíční miminko?
9 měsíční miminko přelézá překážky. Přelézání věcí, rodičů, podlézání stolů, židlí je činnost, která ho baví, ale která také dobře rozvíjí celé tělo. S ostatními si miminko povídá tak, že zdvojuje některé slabiky. Z úst vašeho drobka může zaznít “ma-ma, ba-ba”.
umí se zvednout na všechny čtyři a kývat tělem
začíná se stavět s oporou
posadí se i do vzpřímeného sedu s oporou
snaží se opakovat
nůžkový úchop – ukazovák a palec
Tip! Neobouvejte dítěti botičky hned, jakmile se postaví na nohy. Pro zdravý rozvoj klenby je dobré ho nechat běhat bosé nebo v ponožkách, aby se naučilo správně našlapovat a došlapovat až na paty.
Co dělá 10 měsíční miminko?
Miminko se dopracuje do vzpřímeného sedu bez opory, ve kterém si hraje. Snaží se ale dostat stále výše. Využívá k tomu nábytek, kterého se přidrží a zvedá se o jednu nohu, o kterou se zapře. Druhou zůstává na koleni. Dostane-li k dispozici žebřík, ukáže rodičům, jak umí lézt nahoru a dokonce i dolu.
fyzikální zkušenosti o předmětech
posadí se i do vzpřímeného sedu bez opory
rozumí slovu NE
napodobuje lidi z okolí
rozumí jednoduchým slovním spojením
Věděli jste, že... Začátkem poslední čtvrtiny prvního roku začíná dítě reagovat na třetí rozměr předmětů. Zajímá se o duté předměty, které ohmatává zvenku i zevnitř. Velmi rádo vkládá různé předměty do jiných, otvírá, zavírá zásuvky, zasouvá do otvorů kolík či různé jiné předměty.
Co umí 11 měsíční miminko?
11 měsíční miminko si u nábytku stoupne, kolem nábytku pak také obchází s přidržováním jednou rukou. Dolů se zatím ale ještě učí, takže to je v některých případech přímým pádem na zadek. Dítě si také ukazuje, co chce.
ukazuje
zvládne vylézt na zvýšenou plochu
vydrží déle stát
rozezná části těla
snaží se samo krmit
Tip! Dobrá věc je, aby si rodiče sami vyzkoušeli lézt po čtyřech a pak uvidí, co je dobré schovat do skříní, vyhodit, anebo kam dát rovnou zábranu.
Co umí 12 měsíční miminko?
Tento človíček už v prostoru samostatně dokáže stát. Z gauče už je při správném učení schopno slézt zadečkem napřed. Hračky drží ve špetce a trefuje je do různých nádobek. Na řadu přicházejí také první slova, která dávají smysl.
umí vylézt po schodech a taky je slézt
pokouší o první samostatné krůčky
napomáhají při oblékání
pozná na co má chuť a na co ne
ví, co je a co není dovoleno
zná zvyky matky i otce
Nejvíce si změny uvědomí příbuzní, kteří chodí na návštěvu a nestačí se divit, co umí miminko nového. Rodiče si v každodenním kolotoči některé změny ani neuvědomí. Na druhou stranu bývá dobré mít chvíli čas na sebe a koníčky a přijít na jiné myšlenky. Každopádně do výchovy pevné nervy a spoustu krásných zážitků.
Ještě by vás mohly zajímat... naši další průvodci pro rodiče:
* Všechno, co jste chtěli vědět o otcovské dovolené
* Nejvýhodnější spoření pro děti: Jak nejlépe zabezpečit vaše potomky?
* Úrazové pojištění dětí: Jak vybrat to nejlepší a na co si dát pozor?