porovnej24 logo
test

Hypotéka na rekonstrukci: Co všechno potřebujete? Která je nejvýhodnější?

15. 3. 2022 | Aktualizováno: 15. 3. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Hypotéka je osvědčený finanční pomocník na nákup nového bydlení. Pokud se ale nechcete stěhovat a vaše trápení by vyřešila i úprava vašeho stávajícího bydlení, můžete při nedostatku financí využít hypoteční úvěr. Docela běžně se sjednává nejen hypotéka na stavbu, ale také hypotéka na rekonstrukci.

Ještě předtím, než se vydáte do banky pro hypoteční úvěr, rozmyslete si, zda budete nemovitost opravovat sami, nebo jestli celou opravu svěříte stavební firmě jako projekt. Hypotéka na rekonstrukci svépomocí má trochu jiná pravidla, než hypotéka na rekonstrukci provedená jednou stavební firmou. Důležité je samozřejmě i mít představu o rozsahu rekonstrukce a finančních potřebách. Bez nich se hypotéka na rekonstrukci bude těžko schvalovat. Jak tedy na hypotéku na rekonstrukci?

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci domu nebo bytu se nijak zásadně neliší od hypotéky na nákup nemovitosti. I u hypotéky na rekonstrukci je potřeba bance doložit zajištění hypotečního úvěru nemovitostí. Jako zástava se může využít právě rekonstruovaná nemovitost. Pokud tato nemovitost nemá dostatečnou hodnotu, můžete využít jako zástavu samozřejmě i jinou nemovitost, kterou vlastníte, nebo s jejímž zastavením souhlasí majitel.

Čím ručit?

Jako ručení se nejčastěji volí rekonstruovaná nemovitost. Je samozřejmě možné využít i jiný dům nebo byt. Přidáním další zástavy k rekonstruované nemovitosti může znamenat, že získáte více peněz. Tím také klesne hodnota LTV (hodnota půjčky k hodnotě zástavy) a vy můžete mít také nižší úrok. Většinou ale stačí jako zástava opravovaná nemovitost.

Tip!

Můžete využít i americkou hypotéku, což je úvěr na cokoliv bez dokládání účelu využití prostředků, který se ale zajišťuje nemovitostí. Americká hypotéka bývá dražší než klasická hypotéka na rekonstrukci domu.

Jak se čerpá hypotéka na rekonstrukci?

Hypotéka na rekonstrukci se může čerpat dvěma způsoby. Jedním je postupné čerpání, které je podobné jako u hypotéky na stavbu. Bance musíte dokládat faktury, které vám vystavují dodavatelské stavební firmy. A banka uvolňuje prostředky průběžně.

Na to, že peníze používáte na dohodnutý účel, dohlíží odhadce. Ve chvíli, kdy vyčerpáte dohodnutou částku, odhadce stavbu zkontroluje a vystaví protokol o stavu stavby. Banka si tak ověřuje, že vše jde podle plánu a může uvolnit další prostředky na hypotéku. V tomto směru se ale dobře seznamte s podmínkami banky. Každé čerpání i vypracování protokolu bývá zpoplatněno. Bývá proto vhodné kontaktovat specialistu na oblast hypoték, který dokáže nejlépe nasměrovat na banku s nejvýhodnějšími podmínkami.

Čerpat hypotéku na rekonstrukci je možné na základě odborného odhadu i najednou s jediným čerpáním. Takto získáte peníze na účet okamžitě ještě před zahájením rekonstrukce. Z této hypotéky pak platíte dodavatelským společnostem.

Tip!

Zajímá vás za jakých podmínek byste zrovna vy dostali hypotéku? Nechejte si poradit od našich specialistů. Vyzkoušejte hypoteční kalkulačku a porovnejte nabídky jednotlivých bank:

Podmínky pro získání hypotéky na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci není z pohledu podmínek a dokladů v ničem zvlášť jiná, než jakýkoliv jiný hypoteční úvěr. Jak na hypotéku? I u hypotéky na rekonstrukci platí, že banka smí půjčit maximálně 90 % z hodnoty zástavy.

Co je potřeba pro vyřízení hypotéky na rekonstrukci?

  • věk alespoň 18 let,

  • zástava s dostatečnou hodnotou,

  • list vlastnictví,

  • kupní smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí v případě nákupu nové

  • nemovitosti, kterou budete rekonstruovat,

  • plánovaný rozpočet pro opravy,

  • projektová dokumentace nebo studie rekonstrukce,

  • dostatečné příjmy.

Pokud rekonstrukce bude znamenat zásah do nosné konstrukce stávající stavby, nebo budete výrazně měnit vzhled nemovitosti, je potřeba doložit také stavební povolení, projektovou dokumentaci a ohlášku stavebních prací.

Rekonstrukce nemovitosti, kterou kupujete

Může nastat situace, že budete chtít rekonstruovat nemovitost, kterou teprve kupujete. I v případě, že kupujete nemovitost na hypotéku a ještě dále budete potřebovat prostředky na její rekonstrukci, má i tato situace řešení. Jde už o kombinaci hypotéky na nákup nemovitosti a hypotéky na rekonstrukci. Pro banku bude důležitá hodnota nemovitosti po opravách, což určí znalec. Hypotéka se čerpá nejprve na nákup nemovitosti a poté na rekonstrukci.

Tip!

Stačila by vám pouze půjčka? I na půjčky se u nás můžete podívat. Stačí zadat částku a obratem zjistit, jaké podmínky jednotlivé finanční instituce nabízí:

Co s komplikacemi při rekonstrukci?

Zpoždění stavby a rekonstrukce, její prodražení, nebo potřeba dalších oprav - to jsou naprosto běžné problémy, se kterými se při rekonstrukci potkáváme. Čerpat je možné i vyšší částku, než na jakou vyjde odhad. Banky tento krok dokonce doporučují, a to právě z důvodu nepředvídaných výdajů a komplikací při rekonstrukci. Banky pak umožňují nevyčerpat až 20 % z hypotéky na rekonstrukci a není přitom třeba bát se sankcí, pokud se uvedená rezerva nevyužije.

Hypotéka na rekonstrukci obvykle zahrnuje také 20-30 % půjčky jako neúčelovou část. Prostředky můžete využít na cokoliv, co považujete za důležité a vhodné, např. na nákup elektroniky, nábytku, úpravu zahrady, stavbu bazénu.

S rostoucími cenami nemovitostí se raději spokojíme s nákupem bytu v paneláku, který jsme doteď možná zavrhovali. Ale i panelákový byt je možné změnit na bydlení snů přesně podle vašich představ. Podívejte se, jak na rekonstrukci panelákového bytu.

Sdílet článek

Související články

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    31. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro OSVČ s paušálem – vše, co potřebujete vědět!

    Jakmile vstoupila v platnost paušální daň, byla pro mnohé podnikatele velkým lákadlem. Přinesla totiž výrazné zjednodušení administrace. Zádrhel ale nastal při jednáních o úvěrech a půjčkách. Je tedy hypotéka pro OSVČ s paušálem reálná? A na co se máte připravit?

  • test
    19. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro mladé: Je výhodnější půjčit si od státu nebo banky?

    Věděli jste, že má v České republice hypotéku zhruba jeden milion Čechů? Podle nejnovějších průzkumů zájem o hypotéky ani přes vysoké úrokové sazby a rekordní ceny nemovitostí neklesá. O sjednání hypotéky uvažuje 13 % lidí, často se jedná o lidi pod 36, případně pod 40 let, kterých se týká hypotéka pro mladé.

  • test
    27. prosince 2022|Porovnej24
    Jaké topení do starého domu?

    Zajímá vás, jak vyřešit topení ve starší stavbě? Podívejte se na naše tipy a zjistěte, jaké topení do starého domu bude nejideálnějším.

  • test
    20. prosince 2022|Porovnej24
    Levné bydlení: Jak ho v dnešní době sehnat?

    Kroutíte hlavou nad astronomickými cenami domů a bytů a nedokážete pochopit, jak někdo může prodávat či pronajímat obyčejný byt za cenu luxusního paláce? Najít levné bydlení není v dnešní době snadné, ale rozhodně ne nemožné. Poradíme, jak sehnat levnou nemovitost, nebo cenově přijatelný nájem.

  • test
    11. listopadu 2022|Porovnej24
    Hypotéka na 40 let: Jaké výhody přináší? Které banky ji nabízí?

    Existují dva typy lidí. Ti, kteří chtějí mít hypotéku co nejdřív z krku a zvolí krátkou dobu splácení a vysoké měsíční splátky. Hypotéku tudíž splatí dříve, ale za cenu pořádně sešněrovaného rozpočtu, ve kterém mnohdy není ani na nákup nového automobilu nebo dovolenou v cizině. A pak jsou tu ti, kteří se nechtějí po finanční stránce stresovat a raději splácejí déle, zato v nižších měsíčních splátkách. Pro takové může být zajímavá hypotéka na 40 let.

  • test
    15. září 2022|Porovnej24
    Rozvod a hypotéka: Jak vyřešit vyvázání z hypotéky po rozchodu?

    Málokdo vstupuje do manželství či vztahu s obavou, že partnerství jednou skončí. Když vztah ztroskotá, pár to zasáhne nejen po emocionální, ale i finanční stránce. Zvláště pokud mají společný úvěr na bydlení. Jak se dá po peněžní stránce zvládnout rozvod a hypotéka?

  • test
    09. září 2022|Porovnej24
    Úvěr na fotovoltaiku: Která banka poskytne ten nejlepší?

    Domácí fotovoltanická elektrárna může pomoci řešit svízelnou situaci s rostoucími cenami energií. Otázkou je, jak ji bezpečně financovat. Jaký zvolit úvěr na fotovoltaiku? Bude lepší hypotéka nebo klasický spotřební úvěr? A je rozdíl mezi bankami? Pojďme hledat odpovědi.