porovnej24 logo
test

Co dělat když pošlu peníze na špatný účet?

6. 5. 2021 | Aktualizováno: 17. 5. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Při vyplňování údajů platby se můžete snadno splést. Automatické kontroly by měly odhalit chybu a platbu nepustit. Můžete mít ale i takovou smůlu, že platba skutečně proběhne. Vás nejspíš hned napadne otázka, co dělat když pošlu peníze na špatný účet?

Ideální je při vyplňování čísel účtů v internetovém bankovnictví nespěchat a poté si zadané údaje v dalším kroku před odesláním důkladně zkontrolovat. Jenže se nám občas nechce, nebo se skutečně můžeme přehlédnout. Dobrá zpráva je, že peníze nejsou ztraceny. Záleží na tom, zda budete ke spolupráci potřebovat banku, nebo si vystačíte sami. Takže, co dělat, když pošlu peníze na špatný účet?

platba

Co dělat když pošlu peníze na špatný účet?

Často nemusíte dělat vůbec nic. Čísla bankovních účtů nevznikají jen jako postupná řada číslic, ale vytváří se pomocí matematického klíče. Proto je spíše pravděpodobné, že při jednoduchém překlepu trefíte neexistující číslo účtu. Internetové bankovnictví tuto chybu odhalí a platbu nakonec neprovede.

První možností, co dělat když pošlu peníze na špatný účet, je prostě a jednoduše čekat. Opravdu. Peníze samy vrátí do druhého nebo třetího pracovního dne.

platba kartou

Jak stornovat platbu?

Stávají se ale i případy, kdy se překliknete v adresáři příjemců, zkopírujete existující číslo účtu ze špatného řádku tabulky, nebo se překlepnete v odeslané částce a platba může v klidu proběhnout.

Pokud si uvědomíte svou chybu včas a je zadaná s datem splatnosti až na následující den, nebo dokonce ještě později, můžete ji v internetovém bankovnictví změnit, nebo celou stornovat. Pokud máte platbu s aktuálním datem, nejspíš už stornovat nepůjde. Důvodem jsou okamžité platby, ale obecně to, že banky zpracovávají platby v reálném čase. Např. u mBank je potřeba zadat storno do osmé hodiny ranní, aby se platba za daný den neprovedla.

Tip!

Rada odborníka: V internetovém bankovnictví naleznete možnost změnit platbu nebo ji stornovat obvykle v “čekajících platbách”.

BankaCesta v internetovém bankovnictvíCena za odvolání jednorázového příkazu k úhradě před datem jeho platnostiPoplatky při již provedených platbách

ČSOB

Přehledy -> Čekající platby

zdarma

500 Kč + výlohy zprostředkujících bank

mBank

Platby -> Plánované operace

zdarma

mBank Platby -> Plánované operace zdarma 150 Kč + skutečné výlohy zprostředkujících bank

Fio

Přehledy -> Plánované platby

zdarma

250 Kč včetně DPH + poplatky zprostředkujících bank za odeslání doplňujících informací k odchozí platbě)

Reiffeisenbank

Platby -> Přehled odchozích plateb -> Čekající platby

zdarma

Skrývá se pod položkou ceníku nestandardní služby (šetření plateb, vyhledávání dokladů) a ostatní služby v ceníku výslovně neuvedené: 200 Kč vč. DPH (za každých započatých 15 min.) + skutečné výdaje

online platba

Co dělat, když peníze skončily na cizím účtu?

Další kategorií omylů jsou ty, kdy díky překlepu trefíte existující číslo účtu a máte zvoleno aktuální datum převodu. Peníze se z vašeho účtu v takovém případě odešlou, banky tyto příkazy zpracovávají prakticky okamžitě.

Tip!

Pozor! I přesto, že si chybu uvědomíte, vaše banka v takovém případě nemá právo platbu jednoduše stornovat a vrátit prostředky zpět z cizího účtu. Peníze musí odeslat vždy jen adresát ze svého účtu. Právo je však ale i tak na vaší straně.

Vyplníte formulář s žádostí o vrácení neoprávněně přijatých peněz. Banka vám v takovém případě bude pomáhat v roli zprostředkovatele pro získání prostředků od chybného adresáta zpět. Pokud se jedná o účet ve stejné bance, adresátovi zašle banka e-mail, případně zprávu přes internetové bankovnictví, nebo doporučený dopis a požádá ho o odeslání platby.

platba

Co dělat, když peníze skončily na cizím účtu v jiné bance?

Pokud jsou peníze v jiné bance, vaše banka bude kontaktovat banku adresáta. K tomu je i v tomto případě potřeba vyplnit formulář s žádostí o vrácení neoprávněně přijatých peněz. Žádost pak odešlete bance, do které jste peníze omylem poslali. Ta si pak bude kontaktovat svého klienta a požádá ho o zaslání prostředků zpět.

Bezdůvodné obohacení

Adresát by se v případě nevrácení prostředků dopustil bezdůvodného obohacení. Člověk, kterému jste peníze poslali omylem, je ze zákona povinen je vrátit, a to v souladu s § 451 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník.

Každopádně, pokud adresát prostředky nevrátí ani po urgenci, můžete u vaší banky zažádat o sdělení identifikačních údajů adresáta. Musíte nejprve prokázat, že takový požadavek je oprávněný a vyplníte Žádost klienta o sdělení identifikačních údajů příjemce platby.

K vyplnění žádosti klienta o sdělení identifikačních údajů příjemce platby budete potřebovat tyto údaje:

  • Jméno a příjmení / název právnické osoby plátce

  • Datum narození / IČ plátce

  • Adresa / Sídlo plátce

  • Datum provedení úhrady plátce

  • Číslo účtu plátce a kód banky

  • Částka

  • Konstantní symbol

  • Variabilní symbol

  • Specifický symbol

  • Číslo účtu příjemce neoprávnění platby a kód banky

  • Číslo účtu, kam měly být finanční prostředky správně odeslány a kód banky

Soud

V souladu s § 38 odst. 6 zákona o bankách vám musí banka sdělit identifikační údaje klienta jako jméno, příjmení, datum narození a trvalé bydliště fyzické osoby, u právnické osoby získáte její IČO a adresu sídla. Pak už je jen na vás, abyste se spojili s právníkem a věc předali k soudu a případně podali žalobu na bezdůvodné obohacení podle občanského zákoníku, nebo pokračovali až k exekučnímu vymáhání.

Co dělat když pošlu peníze na špatný účet? Obvykle se situace vyřeší jednoduše sama. Ve většině případů se po vašem upozornění peníze od adresáta vrátí. Pomoc právníků a předání věci soudu bývá až ta poslední cesta a naštěstí ta méně častá. Při zadávání příkazů se přece jen trochu zastavte a kontrolu účtu opravdu proveďte. Můžete si ušetřit vlastní nervy.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.