porovnej24 logo
test

Povinné ručení pro mladé a novopečené řidiče

31. 8. 2021 | Aktualizováno: 1. 9. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Pokud si mladý člověk udělá řidičský průkaz a pořídí si automobil, čeká ho také sjednání povinného ručení. Jenže povinné ručení pro mladé bývá o poznání dražší než pro ostatní majitele automobilů. Proč?

Mladý dospělý je pro pojišťovny poměrně riziková kategorie. V jejich očích jde o nezkušené řidiče, kteří bývají nepozorní a před svými vrstevníky mají potřebu vytahovat se, případně si přímo užívají adrenalin za volantem, na druhou stranu neznají vlastní limity, ani limity vozidla a nedokáží na krizovou situaci reagovat. Není pak divu, že povinné ručení pro mladé dosahuje i desetitisícových částek.

Statistika nehodovosti

Statistiky nehodovosti zpracovává a publikuje Centrum dopravního výzkumu (CDV). Jedná se o veřejnou výzkumnou instituci, která je v působnosti Ministerstva dopravy. Z jejich údajů čerpají informace také pojišťovny. Ty využívají pro povinné ručení pro mladé ale také vlastní zkušenosti.

V roce 2019 způsobili podle CDV mladí lidé do 24 let 9 % nehod a 15 % úmrtí. Nejvíce “bodovaných” řidičů bylo právě ve věku 24 let. Mladí řidiči do 24 let způsobí ročně okolo 10 000 nehod. V roce 2019 to bylo celkem 9 574 nehod. Podle těchto údajů jsou mladí lidé opravdu nejrizikovější skupinou řidičů.

Proč jsou mladí řidiči rizikovější?

Z odborných studií vzešly 4 hlavní faktory, které souvisí se zvýšenou rizikovostí chování mladých řidičů:

  • omezená schopnost identifikace rizika

  • zvýšená důvěra ve vlastní řidičské schopnosti

  • zvýšená potřeba podstupovat riziko

  • osobnostní a sociokulturní faktory

Povinné ručení pro mladé - modelový příklad

Podívejme se, jak se mění cena povinného ručení podle věku. Vstupní parametry jako je typ vozidla, motor i bydliště pojistníka jsou stejné: Osobní automobil Škoda Octavia, 1598 ccm, 81 kW, datum první registrace: 01.11.2016, bydliště pojistníka Praha - Háje.

PojišťovnaVěk pojistníka: 19 letVěk pojistníka: 28 letVěk pojistníka: 40 letVěk pojistníka: 65 let

6 000 Kč

2 500 Kč

2 100 Kč

2 200 Kč

8 500 Kč

3 100 Kč

2 600 Kč

2 500 Kč

Uniqa

10 400 Kč

2 800 Kč

2 700 Kč

2 600 Kč

Direct

17 000 Kč

7 300 Kč

6 300 Kč

5 600 Kč

25 000 Kč

9 500 Kč

7 800 Kč

7 800 Kč

Jak je vidět i z našeho srovnání, nejdražší je povinné ručení pro mladé řidiče. Největší skok v rozdílu cen je právě mezi věkovou kategorií 19 a 28 let. Poté už se ceny nijak výrazně nemění.

Tip

Chcete si spočítat na kolik by vás vyšlo povinné ručení u různých pojišťoven? Stačí zadat pár údajů do kalkulačky povinného ručení:

Povinné ručení pro mladé - tipy

1) Pomoc od příbuzných

Jak řešit takovou situaci, když mladý řidič nechce platit zbytečně mnoho? O povinnému ručení občas panuje mýtus, že majitel a pojistník musí být stejná osoba. To ale není pravda. Povinné ručení je možné uzavřít i na příbuznou osobu. Jak na sjednání pojištění, když je pojistník odlišný od majitele, vám poradí náš článek. Bonusy, které má rodič, se mohou převést na dítě. Ve chvíli, kdy mladý řidič nehodu způsobí, rodič o své bonusy přijde.

2) Srovnání povinných ručení jednou za rok

Vhodné je, aby si mladý řidič zařídil povinné ručení sám na sebe a v jízdě se přece jen krotil. Za každých 12 měsíců bez nehody se sjednaným povinným ručením získá pojistník bonusy. Důležité je s rozvahou vybírat povinné ručení, aby se zbytečně nepřeplácelo. Rozdíly jsou i podle našeho modelového příkladu propastné.

3) Slevy od pojišťoven

Pojišťovny nabízejí také různé slevy v případě sjednání zároveň povinného a havarijního pojištění. Na výslednou cenu má však vliv více faktorů jako např. bydliště, zda se jedná o první vůz, ale i technické parametry vozidla.

Vyšší cena za povinné ručení pro mladé není nic, co by mělo mladé řidiče odradit od řízení automobilu. Zkušenosti nasbírá každý řidič jedině pravidelnou jízdou. Neomluvitelný je ale hlavně alkohol za volantem.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.