Ceny stavebních pozemků podle dat Hypoteční banky v posledních 10 let podražily o neuvěřitelných 85 %. Důvodem je zejména skutečnost, že je stavebních pozemků málo a poptávka převyšuje nabídku. Co dělat v případě, že se vám poštěstí narazit na vhodný a cenově dostupný stavební pozemek, který je ale zatížený zpracováním územní studie?
V případě, že z územního plánu obce vyčtete, že je určena povinnost vypracovat územní studii, tato skutečnost vám stavbu domu může zkomplikovat. Pro stavební úřad je totiž územní studie neopomenutelným podkladem a úřad může o konkrétním pozemku rozhodovat až po jejím zpracování. Je tedy třeba počítat nejen s tím, že se stavba domu může protáhnout, ale také s možností, že za pozemek nakonec zaplatíte o něco více, než jste původně čekali. Co to vlastně územní studie je, kdo je pořizovatel územní studie, kdy je nutné ji vypracovat a jaká je její cena?
Co je územní studie?
Územní studie je jedním z územně plánovacích podkladů, který je určený k ověření možnosti a podmínek změn. Územní studie slouží jako podklad k pořizování politiky územního rozvoje a také jako podklad k pořízení územně plánovací dokumentace a jejich změn. Územní studii je možné využít také jako podklad pro rozhodování v území.
Kdy je nutné vypracovat územní studii?
Podle stavebního úřadu je nutné územní studii pořídit v případě, kdy je to uloženo územně plánovací dokumentací, tedy územním plánem. Jinými slovy řečeno, bez územní studie je možné stavět rodinný dům v zastavitelném území pouze tam, kde není územním plánem stanovena podmínka vypracování územní studie.
Teď už zhruba víte, co obnáší pořízení pozemku s podmínkou vypracování územní studie. Možná také přemýšlíte nad tím, jaký dům pořídit, aby byl co nejlevnější. Přečtěte si tyto články:
Malé domy na klíč do 1 milionu
Mobilní domy k trvalému bydlení překvapí cenou a pohodlím
Kdo je pořizovatel územní studie?
Pořizovatelem územní studie je příslušný obecní úřad nebo úřad územního plánování, kterým je obecní úřad obce s rozšířenou působností. Za tento úřad jednají úředníci nebo jiné fyzické osoby, které splňují kvalifikační požadavky pro výkon územně plánovací činnosti. I přesto, že pořízení územní studie zajišťuje obec, může stanovit tomu, kdo záměr podal, úplnou nebo částečnou úhradu nákladů na územní studii.
Jaká je cena územní studie?
Abychom vám cenu ještě více přiblížili, uvádíme nabídku ceny územní studie vypracované pro město Nová Paka, která se zabývala komplexním řešením revitalizace veřejného prostoru s výměrou zhruba 2300 m2. Nabídková cena za zpracování této územní studie byla 80 000 Kč.
„Odpověď na otázku, kolik stojí územní studie, není vůbec jednoduchá. Územní studie se totiž běžně nevypracovává pouze pro jediný stavební pozemek, ale pro celou oblast, na které se nachází hned několik pozemků. Cena územní studie se navíc odvíjí hned od několika parametrů, ať už je řeč o specifikách dané oblasti nebo také o prestiži projektanta nebo architektonické kanceláře, která projekt zpracovává. Obecně se dá říci, že se cena územní studie může pohybovat v řádu desetitisíců nebo statisíců korun.“
Územní studie může být pořízena i z vlastního podnětu pořizovatele nebo obce. Ano, je možné jí zpracovat i v jiných případech než je uložení zpracování v územním plánu. Může sloužit i jako podklad nového projektu nebo pro změnu již platného územního plánu. Tedy například ne každé území s územní studií je v souladu s platným územním plánem.