porovnej24 logo
test

Kde najdete nejlepší penzijní připojištění?

13. 1. 2021 | Aktualizováno: 19. 1. 2021
|
Délka čtení: 9 min.

V poslední době slýcháme, že státní důchody budou pro současnou generaci velmi nízké. Pokud i vy máte obavu, jak v důchodu budete vycházet s penězi, zajistěte se předem. Právě v tomto směru pro vás může být nejlepší penzijní připojištění.

Obecně lze říci, že jde o spořicí produkt dlouhodobého zhodnocování peněžních prostředků. Je státem regulovaný, a tedy relativně bezpečný. Spočívá v pravidelných měsíčních příspěvcích, nebo mimořádných jednorázových vkladech. Minimální příspěvek je 100 Kč měsíčně, státní příspěvek se přiznává od 300 Kč měsíčně. Maximální výše příspěvku už ale omezena není. Ptáte se, jaké je nejlepší penzijní připojištění?

Co je penzijní připojištění?

Od roku 1994 do konce roku 2012 bylo možné sjednat produkt s názvem penzijní připojištění, které představovalo způsob, jak si spořit na stáří s podporou státu. Ačkoliv tento původní produkt ještě existuje, není možné uzavírat nové smlouvy. Úspory klientů se z něj vyčlenily do transformovaného fondu, který od 1. 1. 2013 spravuje penzijní společnost.

Důchodová reforma k 1.1.2013 nahradila penzijní připojištění novým produktem s názvem doplňkové penzijní spoření. Toto spoření je spíš staronová verze penzijního připojištění, která na původní produkt navazuje, proto se mu i nadále říká ze zvyku penzijní připojištění, neboli penzijko.

Aktuálně tak vedle sebe existují dva druhy fondů – tzv. transformované fondy vztahující se k dřívějšímu penzijnímu připojištění a fondy účastnické k doplňkovému penzijnímu spoření. Obojí tedy existuje za účelem zabezpečit doplňkový příjem účastníka ve stáří nebo invaliditě. Podívejte se i na další tipy, jak a kde spořit na penzi.

Nejlepší penzijní připojištění podle výše státního příspěvku

K vloženým klientským příspěvkům je připisován státní příspěvek a navíc i výnosy ze zisku fondu. Do penzijního připojištění může přispívat i zaměstnavatel. Výše státního příspěvku k příspěvku klienta se řídí následujícími pravidly:

Měsíční příspěvek účastníka (v Kč)Výše státního příspěvku měsíčně

100-299 Kč

bez státního příspěvku

300-999 Kč

90 Kč + 20 % z částky nad 300 Kč.

Maximálně však 230 Kč.

1 000 Kč a více

230 Kč

Pokud klient vkládá ročně více než 12 000 Kč, má navíc možnost odečíst si od základu daně z příjmu fyzických osob tu část spoření, která přesáhla hranici 12 000 Kč, a to až do 24 000 Kč ročně.

Nejlepší penzijní připojištění s ohledem na maximální státní příspěvky vychází při pravidelném spoření 3 000 Kč měsíčně (36 000 Kč ročně):

  • prvních 12 000 Kč znamená státní příspěvek 2 760 Kč (230 Kč měsíčně)

  • dalších 24 000 Kč přinese maximální daňovou úsporu 3 600 Kč.

Penzijní připojištění jde za určitých podmínek i vybrat. Podívejte se, kdy vám zůstanou státní příspěvky a kdy o ně přijdete, pokud budete chtít penzijní připojištění zrušit.

Výhody mohou čerpat i zaměstnavatelé

Penzijní připojištění znamená zvýhodnění i pro zaměstnavatele, kteří přispívají svým zaměstnancům. Příspěvek zaměstnanci je daňově uznatelným výdajem, a to dokonce v neomezené výši. Příspěvky do 50 000 Kč za penzijní připojištění a životní pojištění jsou osvobozeny od zdravotního a sociálního pojištění.

Zaměstnanec z příspěvků zaměstnavatele nehradí daň z příjmu fyzických osob a je osvobozen od placení zdravotního a sociálního pojištění, obojí do výše 50 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Blíže jsme se na téma podívali v souboji zaměstnaneckých benefitů.

Jak zjistím kde mám penzijní připojištění?

Penzijní připojištění je možné přerušit. Podle zákona musíte mít ale uhrazeny příspěvky alespoň po dobu 36 kalendářních měsíců, nebo platil příspěvky alespoň 12 kalendářních měsíců po přerušení u téže penzijní společnosti. Když budete chtít přerušení ukončit, může se vám stát, že si nebudete pamatovat, u koho penzijní připojištění. Jak to zjistit?

§ 15 zákona č. 427/2011 Sb. (Zákon o doplňkovém penzijním spoření) stanovuje, že Ministerstvo financí spravuje informační systém doplňkového penzijního spoření, ve kterém jsou kromě jiného uvedeny údaje o účastníkovi. Na jeho žádost mu Ministerstvo financí poskytne údaje vedené v tomto informačním systému.

Kromě osobních údajů je možné dále zjistit:

  • název penzijní společnosti, se kterou účastník uzavřel smlouvu o doplňkovém penzijním spoření

  • datum přiznání starobního důchodu

  • sjednanou spořící dobu a dobu jejího trvání

  • dobu odkladu nebo přerušení placení příspěvku účastníka

  • informaci o tom, zda byl poskytnut příspěvek zaměstnavatele

  • výši příspěvku účastníka za kalendářní měsíc

  • výši státního příspěvku za kalendářní měsíc

Na žádost je potřeba uvést jméno, příjmení, místo trvalého pobytu, rodné číslo a podepsat ji. Podává se na adrese Ministerstvo financí ČR, odbor 36 – Státní kontrola a dozor na finančním trhu, Letenská 15, 118 10 Praha 1, nebo elektronicky na podatelna@mfcr.cz.

Kde si sjednat penzijní spoření?

Penzijní připojištění nesmějí podle zákona č. 42/1994 Sb. (Zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem a o změnách některých zákonů souvisejících s jeho zavedením) vykonávat jiné osoby než penzijní fondy, které mají kromě jiného povinnost předkládat informace České národní bance.

Účastnické fondy nabízejí oproti transformovaným fondům vyšší zhodnocení vložených prostředků. Nejlepší penzijní připojištění si účastník může zvolit podle vlastního přístupu k riziku. Vždy totiž platí, že s vyšším výnosem roste vyšší investiční riziko. Přesto stále platí, že penzijní připojištění je velice bezpečný produkt. Funguje u něj totiž složené úročení, kdy peníze vydělávají peníze.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.