porovnej24 logo
test

Jaká vás čeká pokuta za alkohol za volantem?

30. 11. 2022 | Aktualizováno: 2. 12. 2022
|
Délka čtení: 11 min.

Za volant jedině bez alkoholu a drog v krvi. V České republice platí nulová tolerance alkoholu při řízení. Pokud policejní kontrola zjistí, že jste pili, čeká vás pokuta za alkohol za volantem. Jak vysoká a jaké jsou další sankce?

I za nízkou hladinu hrozí vysoká pokuta za alkohol za volantem včetně zákazu řízení. Na to je potřeba myslet i několik hodin po popíjení. V krvi zůstává ještě zbytkový alkohol. S alkoholem roste sebedůvěra a chuť riskovat. I při malém zkonzumovaném množství alkoholu, udává se dokonce už 0,2 promile, je odborníky potvrzen negativní vliv na koncentraci, vyhodnocení rizik, zvládání více věcí najednou, sledování pohybujícího se objektu, schopnost rychlé reakce.

policie české republiky

Policejní kontrola - na co se připravit?

1.) Dechová zkouška

Každá policejní kontrola musí být spojena s provedením orientační dechové zkoušky. Toto pravidlo u nás platí od roku 2010. Využívají se různé alkohol testery (trubičky i elektronické přístroje Lion a Dräger). Výsledná hodnota je vždy pouze orientační. Pokud přístroj zjistí v dechu alkohol, následuje odborné měření.

2.) Odborné měření

Odborné měření se provádí nejdříve po 5 minutách od prvního měření. Tento čas pomůže vyloučit odchylku např. použitím ústní vody, nebo chybou přístroje. Odchylka od původního měření o více než 10 % znamená, že se zkouška musí opakovat.

3.) Prohlášení řidiče

Pokud řidič prohlásí, že před jízdou a v průběhu jízdy alkohol nepožil, je za negativní výsledek považována ještě hodnota až 0,24 promile. Jak je to možné? Policista musí brát v úvahu možnou odchylku přístrojů, ale také fyziologickou odchylku při měření z dechu. Pokud se ke konzumaci alkoholu řidič přizná, je i výsledek do 0,24 promile pozitivní. Co všechno musí mít řidič při kontrole v autě a u sebe? Přečtěte si náš článek.

4.) Odmítnutí dechové zkoušky

Je možné odmítnout orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu? Ano, i to řidič může. Na peněženku a bodový systém to má podobné následky jako jízda s vysokou hladinou alkoholu krvi. Odmítnutí dechové zkoušky vyjde řidiče na 7 trestných bodů v bodovém systému, pokutu ve výši 25.000-50.000 Kč a zákaz řízení na 1-2 roky. Věc se řeší ve správním řízení.

opilý řidič

Pokuta za alkohol za volantem

Má množství zkonzumovaného alkoholu vliv na trest a výši pokuty? Pokuta za alkohol za volantem patří k těm vyšším a vždy se postupuje do správního řízení.

Řízení pod vlivem alkoholuPokuta za alkohol za volantemPokuta za alkohol za volantemTrestných bodů v rámci bodového systémuTrestných bodů v rámci bodového systému

do 0,3 promile

2.500 – 20.000 Kč

zákaz řízení 6 měsíců až jeden rok

-

přestupek

0,3-1 promile

2.500 – 20.000 Kč

zákaz řízení 6 měsíců až jeden rok

7

přestupek

více než 1 promile

25.000 – 50.000 Kč

zákaz řízení na 1-2 roky, podmíněný či nepodmíněný trest až 1 rok vězení (3 roky za ublížení na zdraví nebo větší škodu)

7

trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky

Alkohol za volantem patří mezi výluky z pojištění. Pokud způsobíte dopravní nehodu s alkoholem v krvi, pojišťovna za vás škodu z povinného ručení hradit nebude.

Povinné ručení

Chraňte svůj vůz před nečekanými výdaji

Tip! Váš vůz ovšem musí mít povinné ručení v každém případě. Bez něho na veřejné komunikace vyjet nesmí. Pokud právě teď hledáte to nejlevnější, doporučujeme vyzkoušet srovnávač nabídek pojišťoven. Je zdarma a pár kliky v něm zjistíte, kdo má teď nejlepší cenu:

řízení v opilosti

Alkohol za volantem v ostatních zemích

S alkoholem si nezahrávejte ani v ostatních zemích Evropy. V mnoha z nich platí nulová tolerance. V jiných si můžete dát jedno pivo nebo skleničku vína. Pokud ale způsobíte dopravní nehodu, budete mít vážný problém.

Nulová tolerance alkoholu za volantem

V Evropě si nesmíte dát ani jedno pivo a sednout za volant v následujících zemích:

Tolerance do 0,8 promile

Nejvyšší míra tolerance je ve Velké Británii a na Maltě. Zde vás nečeká pokuta za alkohol za volantem až do 0,8 promile.

Tolerance pro profesionální řidiče

Některé země mají nastavené různé hladiny alkoholu pro běžné řidiče a pro řidiče profesionály. V Chorvatsku je povolená hranice alkoholu 0,5 promile. Profesionální řidiči však mají nulovou toleranci. Stejná pravidla mají v tomto směru i v Německu a Itálii. V Řecku je hranice také 0,5 promile, ale profesionální řidiči mají 0,2 promile.

Cestovní pojištění

Cestujte s klidem na duši již od 7 Kč/den

Tip! Při jakýchkoliv cestách se doporučujeme alkoholu za volantem kvůli bezpečí vašemu i jiných zcela vyhnout. K tomu je navíc dobré pořídit si cestovní pojištění s připojištěním Dovolená autem. Zvládnete ho vyřídit online do pár minut zde:

šampaňské

Za jak dlouho můžete po požití alkoholu sednout za volant?

Dali jste si skleničku, nebo panáka? Kdy můžete sednout znovu za volant při nulové toleranci alkoholu, aniž byste riskovali pokutu, nebo schopnost vyhodnotit situaci kolem vás? Odbourávání alkoholu je vždy individuální. Závisí na tělesné konstrukci i metabolismu.

AlkoholMuž (cca 85 kg)Žena (cca 60 kg)

0,5 litru piva 10°

2 hodiny 15 minut

3 hodiny 40 minut

0,5 litru piva 12°

2 hodiny 45 minut

4 hodiny 30 minut

0,2 litru vína

2 hodiny 30 minut

4 hodiny

0,7 litru vína

8 hodin 40 minut

14 hodin

40 % alkohol - 0,5 dcl

3 hodiny 15 minut

3 hodiny 40 minut

40 % alkohol - lahev 0,5 litru

22 hodin

37 hodin

V České republice platí prostě a jednoduše, že s alkoholem za volant řidič nepatří. Jaké prohřešky jsou u nás časté a co za ně hrozí? Podívejte se, jakou pokutu můžete dostat při porušení zákazu vjezdu, jízdu bez SPZ, nebo nezaplacení povinného ručení.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.